Покрајински фонд за развој пољопривреде све привлачнији земљорадницима
Набавка нове механизације је највећа потреба домаће пољопривреде показују искуства и подаци Покрајинског фонда за развој пољопривреде. Просечна старост пољопривредне механизације је већа од 16 година. Стимулативне мере субвенционисања набавке нових машина, које су предузеле републичка и покрајинска влада подстакле су пољопривреднике да се одваже и упусте у куповину.
Зато је у текућој години владало изузетно интересовање за набавку трактора и прикључних машина, те је тако само првог дана по отварању конкурса Покрајинског фонда примљено преко 700 захтева.
- Као једини буџетски Фонд не само у Војводини, већ и у Србији, намењен унапређењу малих пољопривредних, односно породичних газдинстава, кредитирамо набавку погонске и прикључне пољопривредне механизације (трактора, комбајна, сејалица и др..). Реч је о веома повољним аранжманима са кредитним периодом до пет година, почеком од шест месеци и каматном стопом од 1,5 одсто на годишњем нивоу. Посебно је добро што се за време трајања почека не зарачунава интеркаларна камата, што корисници средстава немају трошкове обраде конкурсне документације (нити друге „скривене“ издатке), а све то заједно наше кредите чини најповољнијим на домаћем финансијском тржишту, каже за „Дневник“ Александар Богдановић, директор Покрајинског фонда за развој пољопривреде. Фонд је по први пут ове године увео кредитну линију за подизање хладњача, како би се омогућила куповина опреме за прераду – што повртарима и воћарима обезбеђује могућност веће зараде и бољег организовања пољопривредне производње. Реч је о решавању вечите бољке домаће пољопривреде навикнуте на производњу и извоз примарних пољопривредних производа или оних на ниском степену прераде.
- Кредитне линије за подизање нових хладњача, силоса и подних складишта су отворене, а заинтересовани су већ ушли у процедуре исходовања грађевинских дозвола и друге потребне документације. Реч је о већим износима, али пример Сланкамена где се више од десет воћара удружило у задругу и подигло хладњачу вредну три милиона евра – показује да то није немогуће, каже Богдановић и додаје да је све више пољопривредника који су свесни да сва светска тржишта имају веома захтевне критеријуме у погледу квалитета производа и прераде, односно континуиране опскрбе.
Према речима директора Покрајинског фонда за развој пољопривреде, покрајинска и републичка влада су у потпуности решене да подрже развој пољопривреде, будући да је реч о једном од најкомпетитивнијих ресурса којим Србија располаже. Процењује се да је новостворена вредност у српском аграру виша од шест милијарди евра на годишњем нивоу. Све скупља храна на светском тржишту говори у прилог оправданости улагања у пољопривреду, која, како економисти тврде може у веома кратком року увећати приходе за безмало половину.
Усклађено с мерама Покрајинског секретаријата за пољопривреду
" Све кредитне активности Фонда су у потпуности усклађене са мерама Покрајинског секретаријата за пољопривреду, што значи да корисници Фонда имају могућност да конкуришу за субвенције и бесповратна средства ресорног Секретаријата у износу од 60 па чак и 70 одсто - ако је реч о пољопривредницима млађим од 40 година или женама, носиоцима газдинстава. То значи, примера ради, да набавку опреме за наводњавање, Фонду отплаћују у вредности 40 или 30 одсто њене цене. Ако се има у виду почек од годину дана, рок отплате пет година, и шестомесечни ануитети то је више него повољно и стимулативно ", истиче Богдановић.
Покрајински фонд за развој пољопривреде основала је Покрајинска влада како би се подстакао развој и отклањали проблеми у области пољопривредне производње - учешћем у финансирању програма унапређења и развоја појединих области пољопривреде. Подстицање интензивније и континуираније производње и обезбеђење што више роба за извоз; оснивање и организовање предузећа у области пољопривреде, и пре свега развој земљорадничког задругарства уз подстицајне мере системског карактера на нивоу Покрајине, тежишне су улоге Фонда. - Ту су и кредитне линије за подизање пластеника, стакленика, за противградне мреже, за заливне системе, копање бунара и подизање заливних система у воћњацима. Камата за ту врсту кредитирања износи један одсто на годишњем нивоу, захваљујући донацији норвешке владе. Реч је о наменским средствима за повећање површина које се наводњавају. Покрајински фонд подстиче и подизање вишегодишњих засада воћа и винове лозе, где грејс период износи три године - баш зато да би се корисницима омогућило да из првог рода сервисирају своје обавезе према Фонду. Пољопривредницима је на располагању и кредитна линија за тов јунади, за куповину оваца, коза, приплодних грла у свињарству. Имамо и кредите намењене пчеларству, за куповину кошница, пчелињих ројева - где је почек 18 месеци, каже директор Покрајинског фонда за развој пољопривреде.
Фонд се финансира средствима покрајинског buyеta, донацијама и помоћи домаћих и страних физичких и правних лица, приходима по основу улагања средстава Фонда и средствима међународних финансијских организација, односно појединих земаља за реализацију регионалних програма развоја пољопривреде. Знатнија средства којим би се увећао капитал Фонда, учиниле би ту кредитну установу највећом “пољопривредном банком” у Србији.
Марко Иванић