Полицајци на бициклима патролирају Новим Садом
У оквиру рада полиције у заједници, 2013. године у Новом Саду организова је прва бициклистичка патрола.
Официр у одељењу полиције ПУ Нови Сад Дејан Дробњак подсетио је на то да су се тадашњи одборници градске скупштине одрекли својих дневница и заједно с Градом им обезбедили опрему за рад.
– У тим првим бициклистичким патролама, два полицајца су обилазила центар града и Сунчани кеј, а већ следеће године смо успели да кроз пројекат мисије ОЕБС-а и Министарства унутрашњих послова обезбедимо још једну патролу на Детелинари – објаснио је Дробњак.
Бициклистичке патроле задужене су за одржавање јавног реда и мира, кривична дела и прекршаје. Дробњак каже да је предност бициклистичке патроле у бржем и лакшем доласку на лице места, поготово на местима где је моторним возилима приступ отежан или пак забрањен. Такве патроле су доста мобилније, лакше се пребацују с једне локације на другу и за релативно кратко време могу да покрију терен који пешачка патрола не може. Самим тим, скраћено је и време доласка на место догађаја.
Пошто их је мало, полицајац Ковачевић каже да их многи грађани још нису видели или не знају шта им је посао, те им се често обраћају и за проблеме који нису у њиховој надлежности. У таквим ситуацијама упуте их коме да се обрате.
– Баке понекад помисле да сам поштар. Ваљда су старији људи навикли да на бициклу виђају поштара, а не полицајца – рекао је Ковачевић.
Управо та мобилност, односно покретљивост бициклистичких патрола, долази до изражаја ових дана, када су многе градске улице раскопане и блокиране због радова. Такође, Новосађани се често жале на то да бициклистичких стаза нема довољно или су у лошем стању, а то отежава кретање и полицајцима на двоточкашима.
– На многим стазама је корење дрвећа подигло асфалт и ми скрећемо пажњу на такве ствари – рекао је Дробњак и додао да с Градском управом имају добру сарадњу, те му се чини да ствари иду набоље.
Ненад Ковачевић је у полицији од 2013. године, а пошто рекреативно вози бицикл, 2014. се добровољно пријавио за бициклистичу патролу. Он каже да у просеку имају три-четири дојаве дневно, и то су углавном неке ситне крађе телефона, бицикла и слично.
– Грађанима је интересантно кад нас виде јер су такве патроле виђали у иностранству и у филмовима, али не и овде – рекао је Ковачевић, и напоменуо да се многи грађани зачуде када их заустави и легитимише, па често помисле да се шали.
Бициклистичке патроле посебно су занимљиве најмлађим суграђанима, који им прилазе да се сликају, као и да испробају бицикле. На недавном дружењу полиције и грађана на Штранду, највише пажње су привукли дресирани пси, а показало се да су, осим њих, деци интересантни и припадници полиције на двоточкашима. Дробњак напомиње да ће у будућности бити све више таквих дружења.
Наши саговорници се слажу у томе да Новом Саду реално треба око 20 бициклистичких патрола даби се покрила територтија целог града.
Ј. Вукашиновић