Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Србија неће да призна Косово, али за трајно решење

02.08.2017. 20:41 20:58
Пише:
Фото: Tanjug (RADE PRELIC)

БЕОГРАД: Први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић одбацио је вечерас приговоре да Србија жели да призна Косово.

"Србија неће признати Косово, а на дијалог позива, јер је јака и има конкретне идије", рекао је Дачић за РТС наводећи да је Србија конструктивна и да позива да се трајно реши проблем.



Дачић је рекао да су неки схватили позив председника Александра Вучића на дијалог, као позив да се призна Косово, али да то није тако.



"Ако неко мисли да то значи да ће Србија попустити и признати Косово, признати да буде чланица УН и како каже Саша Јанковић, чланица Интерпола, то је срамотна теза", указао је Дачић.



Поводом негодовања која је изазвала његова теза о разграничењу, Дачић је рекао да је срамотно ако неко сматра да његов предлог нарушава границе.



"Па које границе, како их није срамота. Они су нарусили границе Србије, а сада казу, добро, сад нема даље. Тако се не може водити дијалог", истакао је Дачић.



Он је оценио и да је Клинтионова политика и даље је жива, али да су се времена променила.

Дачић: Србија за себе, ни за Исток ни за Запад 



Министар спољних послова изјавио је вечерас да је Србија учествовала на самиту Јадранске повеље у Подгорици као посматрач, истичући да је Србија за себе, а не за Исток ни за Запад.



Самит Јадранске повеље у Подгорици није регионални скуп већ је његова кључна тема безбедност, објаснио је Дачић.



Он је додао да је то скуп земаља, формиран 2003., које имају аспирације да буду чланови НАТО и његова кључна тема је безбедност , а у међувремену су три земље од пет и постале чланице НАТО, рекао је он за РТС и истакао да је Србија посматрач у тој ситуацији.



Самит никада није био одржан на нивоу премијера, али ове године је подигнут на тај ниво због Црне Горе, додао је Дачић.



На самиту су се чули изрази из времена гвоздене завесе као што су Запад и Исток, иако комунистчког Истока више нема, указао је Дачић.



"Овде је питање Русије и све се гледа кроз однос према Русији", рекао је он и додао да је Србија за себе, не учествује у томе и није ни за Исток ни за Запад.



Он је казао да Србија уважава Црну Гору као државу, али да је претеривање када се каже да Црна Гора има водећу улогу у одбрани стабилности и безбедности у региону Западног Балкана. 

Дачић: Провокације ХР не одговарају добросуседским односима

Дачић каже поводом одлуке Хрватске да повећа таксе за контролу воћа и поврћа које увози из Србије, да пред свако обележавање акција "Бљесак" и "Олуја" Хрватска вуче економске и политичке потезе који не одговарају добросуседским односима.



"Ово није први пут да Хрватска уводи овакве мере, она је почетком године увела и нова правила за увоз вина", рекао је Дачић.



То је економски део проблема јер Хрватска годишње увезе 280 милиона евра воћа и поврћа, а извезе 60 милиона, рекао је Дацицћ, а потом се осрвнуо на политицке поруке које шаље Хрватска.



"Кад год се приближавамо обележавању полицијске операције ''Бљесак'' или ''Олуја'', увек имамо овакве потезе Хрватске. Прошле године 8. априла Хрватска није дала сагласност на поглавље 23, 22. јула је била рехабилитација Степинца, 28. јула укинута пресуда Бранимиру Главашу, сада 1. августа Хрватска је увела ове економске мере", подсетио је Дачић.



Он се освнуо и на концерт Томпсона у Слуњу који, како је рекао, представља још једну провокацију.



"То је сада маргинално у свему овоме, али он има одређену политичку поруку. Данас је један научник послао писмо где каже зашто Томпсом држи концерт у Слуњу - па зато што је тога дана 75 година од спаљиваља 463 Срба, 1942. године у цркви, од чега је 149 деце млађе од 13 година", напоменуо је Дачић.



"То је уствари ругалица - ругају нам се у лице и кажу ништа нам не смете ништа нам не можете, ми смо чланови ЕУ", протумачио је Дачић потезе Хрватске и констатовао да свако мора да се уздржи од провокативних потеза ако желимо добросуседске односе.



Дачић је оценио да би требало да "стално буде неки самит и како не би имали времена да доносе мере кад се врате са самита".



Он је поручио да је за регионалну стабилност, одбрану и безбедност потребна политичка воља лидера и да ће у томе Србија имати конструктиву улогу.

Пише:
Пошаљите коментар