Албанци планирају сукоб Македоније и Србије?
Српске обавештајне службе добиле су информације да постоји опасност од изазивања напетости између Србије и Македоније, у коју би били укључени Албанци. Осим њих, у тај сценарио је укључен и део власти у Македонији, сазнају „Вечерње новости“.
План је, према сазнањима „Новости“, да се добро наоружане групе Албанаца убаце у граничну зону Србије и Македоније. Они би наводно требало да буду обучени у униформе наших војних или полицијских јединица.
Њихов задатак би био да на неприступачним деловима територије пређу македонску границу и обаве извиђање територије, наводи београдски лист, позивајући се на сазнања оперативаца с терена.
Ти оперативци су навели да је даље план да се сачека да ти „уљези“ у српским униформама буду снимљени, што би одмах довело до тензија у којима би Србија била оптужена за кршење територијалног интегритета и суверенитета Македоније јер би се то тумачило као да ми покушавамо да организујемо неку оружану побуну у Македонији. Даље, план је да се званични Београд оптужи да има претензије на територију суседне државе и да жели да поцепа територију Македоније.
Други део плана требало би да се одигра преко монтиране шпијунске афере, а која би започела „спектакуларним хапшењем“ измишљене мреже српских агената у Македонији. То би подразумевало да се ухапсе бивши припадници ДБ и БИА, који су се пензионисали, а који живе у Македонији и углавном су слабијег имовинског статуса.
Циљ је стварање конфузије и тензија које би се на крају прелиле и на Косово, тврди добро обавештен извор „Новости“. Та сазнања наших оперативаца с терена имају и поједини највиши државни функционери Македоније, наводи даље лист.
Овај сценарио баца сенку на недавне изјаве македонског премијера Зорана Заева који је рекао да су у разговору са председником Србије Александром Вучићем решене све несугласице двеју земаља.
Међутим, безбедносне информације указују да је све то само привид нормализације односа јер власти у Скопљу имају интерес да отворе нови пакет оптужби на рачун Србије. Иза свега стоји албански притисак на нову македонску владу, а листа њихових очекивања посебно добија на значају ако се узме у обзир да је Вучић покренуо унутрашњи дијалог о Косову.