Венчања некад и сад: Неко воли параду, неко жели да буде дискретно
Зграда Матичарског здања, грађена у класицистичком стилу, а први пут уцртана у план Новог Сада 1900. године, већ више од шест деценија место је бележења три најважнија догађаја: рођења, смрти и склапања брака.
То културно добро на Тргу младенаца 5, проглашено спомеником културе 1997. године, вапи за обновом. У току је реконструкција фасаде, али не и унутрашњости, због чега се за венчања користи само сала у приземљу.
Можда је то и разлог више што се младенци махом венчавају у наменским објектима. Помоћница начелника Матичарске службе Биљана Драгин потврдила нам је да су данашње свадбе и даље прилично конвенционалне.
„Нема неких посебно романтичних места за венчање“, рекла је Биљана Драгин.
„Агенције за њихово организовање, ако и постоје, нису се код нас до те мере развиле. Једно време је била актуелна салетла у Дунавском парку. За венчања на јавним местима не треба неко посебно одобрење. Неко воли параду, неко жели да то буде дискретно.“
Закон не предвиђа колико раније морају да се закажу венчања, што значи да може и данас за сутра ако се испуне законски услови: уколико су будући супружници с територије Новог Сада, да закажу термин довољне су важеће личне карте јер су изводи из матичне књиге рођених и уверења о држављанству већ у електронској архиви. За оне који имају брак иза себе, обавезан је извод из матичне књиге венчаних са забелешком о његовом престанку.
„Сваки дан имамо понеко венчање. Кад донесемо неки предмет из архиве стар више од 40 година, видимо да су церемоније почињале у 9.15 часова, док последњих 20 година нико није заказао термин пре 13 сати, поготово лети, кад гужва креће од пет по подне“, каже она.
Животне прилике праве изузетке, тврди наша саговорница, и додаје да неки парови праве весеље тек после шест месеци од потписивања код матичара. Малолетних младенаца је све мање и више им није потребна сагласност родитеља већ одобрење суда.
„Деца се рађају, а венчани лист све је мање приоритет. У каснијим годинама, с 50 или 60, дође тренутак кад људи почну да размишљају и о томе шта ће бити сутра ако се неком од њих двоје нешто деси па су разлози за склапање брака више практични“, прокоментарисала је Биљана Драгин.
С. Милачић