Директор Гоше: Радници добили део зарада, остало само ако радимо
БЕОГРАД: Генерални директор „Гоше“ Милутин Шћепановић каже да су радници део заосталих зарада добили, да на остало не могу да рачунају уколико не наставе производњу, те поручује да би наставак штрајка могао да резултира стечајем.
Како објашњава за Танјуг, влада је у ових 120 дана, колико штрајк траје, исплатила радницима по 60.000 динара, ново руководство још по 70.000, сто је 130.000 за четири месеца, за које су време, примећује, радили само осам дана.
И то је, каже, све што је увом тренутку могуће да им се надокнади, а они су, примећјује, и даље у штрајку и тиме, однсоно исплатом и преосталих дуговања, условљавају послове који су већ уговорени.
Ми имамо послове које смо уговорили за наредних пет-шест месеци и можемо да радимо нормално, а све је блокирано и даље се траже плате. Ја сам разочаран... А више не може нико да нам помогне, ни држава нити ново руководство, јер је већ помогно. То је један зачаран круг, рекао је Шћепановић Танјугу.
Након одлуке радника да наставе штрајк, он једноставно не види излаз.
Лоше решење по њих је стечај. Као и код сваког повериоца, то је реална опција, поред овог што се нуди да изађемо из кризе у нормалном року, за годину - годину и по дана. Влада је рекла да ће повезати радни стаж, репрограмитати обавезе, све то они одбацују, траже паре... Део плата је исплаћен, да би кренуо процес производње, ни од Кинеза ни од Ирачана неће бити ништа ако не почнемо да радимо, упозорава Шћепановић.
Ко хоће данас нешто „Гоши“ авансно да плати? Мора да се прода роба, па онда да се плати... Али, они морају да верују, морамо да идемо у процес производње. Имамо јасан пут, а са друге стране је понор, стечај, нема трећег, рекао је Шћепановић.
Он објашњава да је влада прихватила да помогне и да преко СДПР-а активира договорени посао са Ираном, са којим би се, каже, потпуно намириле заостале плате.
Ми имамо завршен производ за Иран једним делом, а делом бисмо радом у наредна три-четири месеца реализовали тај посао и обезбедили сигурност редовних плата, рекао је Шћепановић.
Подсећа да су радници у штрајку 120 дана, а да је у међувремену понуђен посао са Хестилом који подразумева ремонт 250 вагона те фабрике у Гоши.
И то је договорено уз помоћ владе. Ми смо били у Хестилу, они су данас дошли код нас, видели наше техничке капацитете, рекли да можемо да сарађујемо и да ће нам по препоруци владе дати предност, јер имамо техничке капацитете, рекао је Шћепановић.
Радници „Гоше“ одлучили су да наставе штрајк, пошто није постигнут договор са руководством те фабрике о њиховим захтевима, а најавили су и радикализацију штрајка блокадом Управне зграде фабрике.