Представљен Резерват биосфере Бачко Подунавље
СОМБОР: Резерват биосфере Бачко Подунавље представљен је данас у Sommboru, а презентацију су организовали Град Сомбор, Покрајински завод за заштиту природе и Светска организација за природу – WWF.
Поред представника ових институција, данашњој званичној промоцији ове одлуке УНЕСКО, присуствовао је и министар заштите животне средине Горан Триван и сви учесници су се сложили да се нови статус Бачког Подунавља мора заједнички искористити на најбољи начин за економски развој подручја и очување природе.
Покрајински секретар за урбанизам и заштиту животне средине Владимир Галић рекао је да је добијање статуса резервета биосфере УНЕСКО значајан из више аспеката.
„Значајан је за Републику Србију зато што су, од 667 резервата биосфере колико је на Светској листи УНЕСКО, два из Србије. Поред резервата „Голија-Студеница“ данас имамо и „Бачко Подунавље“. Значајан је и за АП Војводину зато што у АП Војводини ништа до сада није било стављено под заштиту УНЕСКО. Највећи значај резерват има за локалне самоуправе које се налазе на 176.000 хектара на којем се простире овај резерват биосфере“, рекао је Галић.
Резерват биосфере „Бачко Подунавље“ је од 14. јуна ове године уписан на Светску листу резервата биосфере међународне организације у оквиру програма „Човек и биосфера“. Уписом „Бачког Подунавља“ на листу резервата биосфере начињен је пресудан корак у даљем прожимању заштите природе и њеног одрживог коришћења уз Дунав у Бачкој.
„Бачко Подунавље“ део је „европског Амазона“ и представља једну од најочуванијих ритско-мочварних целина на читавом току Дунава. То је подручје изузетне биолошке разноврсности и центар ретких природних станишта, као и богатог културно наслеђа. Предстоји одговоран посао на мудром управљању подручјем, кроз сарадњу управљача заштићеног подручја, корисника природних ресурса и локалних самоуправа.
Р. Д.
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Сомбора. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града.)