Сабор пчелара на Девојачком Бунару
Алибунар: Некада гласовита пчеларска и туристичка манифестација у југословенским оквирима, трајала је више од двадесетак година. Окупљали су се пчелари из свих крајева, нудили су мед, прерађевине од меда и воска, ројеве пчела, опрему, а све је преносио Радио Београд. Уз богат културно забавни програм, знало се окупити на десетине хиљада гостију. Са кризом, угасио се и сабор пчелара, међутим, пчеларска удружења и Туристичка организација Алибунара потрудили су се да обнове ову манифестацију у протекле три године.
" У центру пчеларења Делиблатској пешчари и сада се у сезони окупља неколико хиљада пчеларских друштава и и ту се наберу велике количине чувеног багремовог и ливадског меда, затим меда од растиња са дина и сунцокрета. Кад су пчелари ту, ред је и да имају своју манифестацију "каже заменица директора ТО и организаторка овог сабора Весна Пурић. У ове три године окупљао се велики број пчелара, нудило се све што је у вези са пчеларењем, размењивала су се искуства, а посетиоци су у прилици да да набаве најбољи мед са еколошким карактеристикама здраве хране и то по нижим ценама.
У дебелој хладовини столетних храстова и липа на штандовима била је баш богата понуда свега за пчеларење и све врсте меда. Утисака и прича безброј. Браћа Владимир и Вукашин Крстић из Сокошнице нудили су мед од уљане репице за 500 динара, багремов за 700, док у Београду постижу цену и преко хиљаду динара.
Драгану Видаковићу из Банатског Карловца минуле зиме пропале су пчеле у 190 кошница, још се преиспитује у чему је погрешио, нема стручњака да га посаветују, али не одустаје. Микица Крачун из Алибунара пчелари преко 30 година има око 100 кошница, спасао је пчеле минуле зиме и мед, каже, добро продаје.
Организатори Сабора пчелара, већ најављују да ће манифестацију идућег јуна употпунити музичким садржајима и забавом за све узрасте, јер овде у срцу Делиблатске пешчаре, домаћини имају шта да понуде, а у јужном Банату рачуна се озбиљно на обнављање пчеластва као привредне гране, уз повољне кредите за набавку опреме и ројева.
Текст и фото: Р. Јовановић