Рад клима уређаја надувава рачуне за струју
Тропске температуре, које трају већ неколико дана, прилично су загрејале Србију, а то је довело и до значајног раста потрошње струје, пре свега због коришћења клима уређаја.
Тако је крајем прошле недеље, у Србији потрошено око 83 милиона киловат сати, односно око 10 одсто више него недељу дана раније. Будући да су се врућине наставиле и потрошња струје ишла је у том правцу, па је у среду потрошено око 85 милиона киловат сати, а у Електропривреди Србије, пошто врућније неће јењавати до викенда, очекују да би дневна потрошња могла да достигне 86 милиона киловат сати.
Овако велика потрошња струје у летњим месецима, а због изузетно високих температура ће, како стоје ствари, многима значајно увећати месечни рачун за електричну енергију. На температурама око 40 степени Целзијуса, веома је тешко било шта радити, па се у готово свим становима киристе клима уређаји, који троше доста струје. Потрошња клима уређаја зависи од неколико фактора, а пре свега квалитета јер климе с енергетским разредом А троше далеко мање струје од оних које имају ознаку Д. Наиме, климе истог расхладног капацитета, али различитог разреда, су и разлиити потрошачи, а ралика није мала - пошто онај с ознаком “А” потроши за око 25 одсто мање електричне енргије.
Било како било, они који имају клима уређаје имаће и више рачуне за струју, а колико - зависи од тога колико сати дневно овај уређај ради, као и од времена када се клима користи. Стручњаци указују да клима снаге једног киловата, уз дневно коришћење од најмање пет сати, потроши и 150 киловат-часова струје месечно, што свакако није занемарљиво. Уз то, готово да је извесно да, када су овако високе температуре, клима уређаји раде и више од пет сати дневно. На висину рачуна сигурно је, утицаће и то што ће бити више потрошених киловата у време када су они скупљи, односно дању јер се климе тада највише и користе, а разлика није мала пошто је тада киловат четири пута скупљи него ноћу.
Дакле, несумњиво је да ће онима који имају клима уређаје, рачуни бити знатно виши него што је то случај када су просечне летње температуре. Ако се, рецимо, на уобичајену потрошњу од око 500 киловата, колико месечно троши четворочлана породица, дода још 150 киловата због клима уређаја, и уз идентичну потрошњу скупих и јефтиних киловата, на рачуну треба очекивати цифру од око 4.700 динара, без таксе за медијски сервис. Месечни рачун биће знатно већи ако се потроши више скупих киловата, а то ће свакако десити, па ће уз потрошњу од 450 скупљих киловата и 200 јефтинијих, цех бити за готово 1.000 динара виши, односно износиће око 5.600 динара.
Овомесечна повећана потрошња струје, а због коришења клима уређаја, није неоубичејена током лета, када су темепратуре близу 40 степени Целзијуса. Слична потрошња била је и прошле године, када је дневна потрошња била око 89 милиона киловат часова. Треба рећи да и поред велике потрошње струје, систем „Електропривреде Србије“ сигурно и стабилно снабдева електричном енергијом грађане и привреду.
За оне који троше више од 1.600 киловата (уколико има више клима уређаја) и потрошња пређе у црвену, најскупљу зону, потрошња 801 скупих и 800 јефтинијих киловата, рачун ће бити око 11.500 динара. Уз потрошњу 1.200 скупих и 401 јефтинији киловат, месечни издатак за електричну енергију достићи ће износ виши од 14.500 динара.
Д. Млађеновић