Помоћ пољопривредницима у Куману: Млади ушли у пластенике
КУМАНЕ: Како је и најављивао Омладински клуб Новог Бечеја, представници Општине Нови Бечеј потписали су уговоре са троје младих пољопривредника који ће захваљујући пројекту „Пољопривредни инкубатор за младе на селу” у наредне две године узгајати пољопривредне културе у пластеницима на периферији Кумана.
Црвену врпцу пресекли су Бранко Свиленгаћин, заменик председника општине Нови Бечеј и Кристијан Лукић, координатор пројекта и заступних удружења Омладински клуб Нови Бечеј.
Том приликом, Лукић је истакао да је задовољан резултатима и да ће Омладински клуб и у наредном периоду развијати пројекте усмерене ка унапређењу положаја младих, посебно кад је реч о запошљавању.
Он се захвалио локалној самоуправи која је препознала пројектну идеју и партнерством подржала пројекат.
Потписани су уговори са три младе особе које ће користити пољопривредне инкубаторе и самим тим стечено знање и практично применити.
Надамо се да ће искуство које буду добили у периоду од две године, значајно утицати на то да се одваже и израде своје пластенике како би наставили да се баве производњом поврћа.
Душко Матић један је од ратара који су прошли обуке током овог пројекта.
Према његовим речима, веома је захвалан на указаној шанси, а идеју да се укључи у овакав посао добио је радећи за другог власника пластеника.
Видео сам да је исплативо, али људи не смеју да се упусте у овај посао сами. Ја сам решио да покушам, рекао је Матић стојећи испред пластеника у којем ће радити у наредне две године. Планира да узгаја парадајз и салату и да има рода преко целе године, а нарочито, зими.
Поред комплетне инфраструктуре, обезбеђен је и садни материал за кориснике инкубатора. Парадајз је већ засађен у пластенике и сад преостаје да пратимо рад младих, рекао је Кристијан Лукић.
Општина Нови Бечеј је у пројекту учествовала са милион динара, што је утрошено на инфраструктурно опремање парцеле која је додељена у ове сврхе.
Припремљено је земљиште за поставку пластеника, уведена је вода до сваког пластеника, изграђени су тоалети и постављена је ограда. Сами пластеници финансирани су средствима Министарства омладине и спорта и они су сада, након реализованог пројекта прешли у власништво Општине Нови Бечеј која ће се даље старати о пластеницима, али и младима који у њима раде.
Бранко Свиленгаћин, заменик председника општине нагласио је да је ово други пројекат овакве врсте на територији општине, први је спроведен кроз програм УСАИД-а.
Овај пољопривредни инкубатор представља шансу да наши суграђани добију бесплатно те пластенике и расад и да уложе само свој рад, знање и искуство и изграде могућност да и сами заснују своју производњу што видимо и као највећи бенефит овог пројекта, казао је Свиленгаћин.
Пројекат је реализован у партнерству Омладинског клуба Новог Бечеја са Општином Нови Бечеј и Регионалним центром за друштвено-економски развој – Банат и финансиран средствима Министарства омладине и спорта.
Из буџета локалне самоуправе је за ове намене утрошено милион динара, а укупна вредност пројекта је близу три милиона динара. Идеја пројекта је да се на овај начин покрену ствари у малој средини и да за две године у пластенике уђу неки нови корисници.
В.Х.