Биће одлазака и долазака банака, а и укрупњавања
По свему судећи, банкарско тржиште у Србији, на којем пет банака држи 80 одсто тржишта, чека занимљиво лето.
Поједине банке ће се повући, а друге доћи на наше тржиште, док је за неке предвиђено спајање, односно укрупњавање. Промене власништва очекују се у Војвођанској, ВТБ, Пиреус банци, те ЈУБМЕС банци. Већ су продате Алфа, Марфин, НКМ и Финдоместик банка.
О томе откуд оволико промена на банкарском тржишту Србије професор на Економском факултету у Београду др Милојко Арсић каже:
„У Србији има превише банака ако се гледа обим пословања, али и друге параметри. У банкарском сектору свако гледа свој интерес и зато је уобичајено да неко дође на ово тржиште, а да неко оде, а ако постоји интерес уобичајено је и спајање, односно укрупњавање банака“.
Слично каже и међународни консултант Милан Ковачевић, указујући да банке зависе од реалног секотра, односно привреде.
„То што поједине банке имају интерес да дођу у нашу земљу говори да на овом тржишту виде шансу за пословање. Оне које ту шансу не виде, одлазе. То што је су неке банке заинтересоване да послују овде свакако је добра вест и говори да се ситуација у привреди креће на боље“ каже Ковачевић.
До сада се на банакрском тржишту већ много тога променило. Наиме, српски бизнисмени Бојан Миловановић и Андреј Јовановић преузели су лане Нову кредитну банку Марибор у Србији и до тада ова банка послује као Директна банка. Уследило је и преузимање Финдоместик банке, а промена се већ може видети по изгледу филијала, које су већ промениле боју - у директну црвену.
Регионално ширење у банкарском сектору највио је бизнисмен Миодраг Костић. После АИК и Алфа банке на домаћем тржишту, он је најавио преузимање Горењске банке у Словенији. Потребне дозволе од надлежних је добио, али не иде све лако. Тамошњи бизнисмени окупљени око словеначког Телекома, заједно с Аполо фондом, такође су заинтересовани за Горењску банку.
По речима Милана Ковачевића разлог за то, уколико није реч о државној интервенцији, могао би да буде интерес акционара Горењске банке, што може да личи на ситуацију нашег “Енергопројекта”.
АИК банка, чији је власник бизнисмен Миодраг Костић купила је лане Алфа банку. Званично преузимање зваршено је недавно, а нова групација се одмах попела на четврто место на домаћем тржишту. Акције Јубмес банке већ дуже купује “Алко група”, иза које стоји бизнисмен Мирољуб Алексић. Он је рекао да није заинтересован за ту банку, па зато остаје да се види шта планира с акцијама, које су у његовим рукама.
Марфин банку, у којој је доминирао кипарски капитал, купио је руски тајкун Владимир Ким, преко Експобанке у Чешкој, која је, такође, у његовом власништву. Продаје се и ВТБ банка, у којој су већински власници Руси, за коју има озбиљних купаца, па се до краја лета очекује завршетак разговора. За Војвођанску банку заинтересовано је три банке, а помињу се водеће на нашем тржишту - и стране и домаће.
Какав ће бити резулат промена на банкарском тржишту, показаће време. Од нових банака се очекује да наставе снижавање камата, очисте билансе и смање ниво ненаплативих кредита. Ово потоње од нас тражи и мисија Међународног монетарног фонда.
Д. Вујошевић