light snow
1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шарчевић: Интереси ђака на првом месту

14.06.2017. 11:40 12:17
Пише:
Фото: Танјуг (Тања Валић)

БЕОГРАД: Свршени основци, њих око 69.000, данас полажу малу матуру, а министар Младен Шарчевић, који им је пожелео срећу, каже да је први пут ове године рационално планиран број ђака када је у питању упис у средње школе тако што се пре свега водило рачуна о интересима деце.

Шарчевић је навео да око 69.000 осмака полаже матуру, укључујући и ђаке са Косова и Метохије, где су тестови јуче стигли без проблема.

За сада, додаје, све протиче без било каквих неправилности, али ће након завршетка полагања матуре сва одступања бити анализирана.

Шарчевић је истакао да је ове године први пут направљен рационалан приступ планирању броја ђака када је у питању упис у средње школе.

"Неће бити патуљастих одељења, ничега сто није у интересу деце", рекао је Шарчевић новинарима у Основној школи "Бранко Chopić", где је пожелео матурантима срећу уочи почетка теста из српског језика.

Он је казао да су пре три месеца надлежни консултовали људе на локалу да кажу ста је актуелно и перспективно, али и да консултују привреду и тржиште рада.

"У том смислу имали смо јасну формилу - колико деце је прошле године завршило осми разред, колико их је аплицирало, шта је остало неуписано, и држећи се тога, мислим да смо мало одступања направили, негде око пет одсто", рекао је Шарчевић.

Како каже, надлежни су форсирали упис у гимназије, у тој мери да су неке вароши по први пут добиле гимназију, попут Голупца или Ушћа, док су поједине гимназије добиле ИТ одељења.


Није фер да се школа сматра одговорном

Младен Шарчевић осудио је пребијање ромског дечака, ученика основне школе "Карађорђе", али је истакао да се тај инцидент није десио у самој школи и да није фер да се школа због тога сматра одговорном.

"Наравно да не смеју да се бију деца, нарочито не расистички. Не желим да мешам тезе, али бесмислено је да се деца побију негде на ливади, а само случајно, зато што иду у школу "Карађорђе", да се школа сматра одговорном. То се није десило у школи", рекао је Шарчевић коментаришући инцидент у којем је група осмака основне школе "Карађорђе" претукла дечака седмог разреда, Рома.

Министар је истакао да не жели да умањи проблем, наводећи да се надлежни управо труде да сваки проблем реше.

"Али, није фер. Постоје и други одговорни, и породица, полиција и други. Не може школа узети одговорност ако се деца побију иза пијаце. Ово се није десило у школи и бесмислено је пришивати школи сваку одговорност", поновио је Шарчевић.

Он је додао да је осмолетка "Карађорђе" врло узорна школа, коју води квалитетан директор.


"Гимназије су повећане за 0,7 одсто у односу на прошлу годину, али не по цену да оборимо цензус уписа у њих. Мислим да смо направили добру полазну основу да следеће године сви знају на који начин се води политика уписа", подвукао је Шарчевић.

Он је назначио да за сада све протиче без неправилности, али да ће сва евентуална одступања бити анализирана кад се све заврши.

"Послали смо писмо којим смо ободрили шкоолске управе и директоре школа, али су јасно могли да прочитају да смо врло озбиљни и да тражимо максималну посвећеност да тестови прођу како ваља. Анализираћемо после сва одступања, где се појављује други рукопис, друга хемијска, углавном то раде наставници и људи који прегледају и јасно им поручујемо да ћемо ове године ићи у лов на вештице", рекао је Шарчевић.

Упитан на која одступања мисли, министар је рекао да неким срединама у 30 одсто случајева има одступања онога што деца раде.

"Рецимо да су задаци који су већ урађени, дописани, поправљани, туђом оловком, не дечјом руком. Говоримо о томе да у тим стварима учествује много одраслих и то није тајна. То ћемо итекако анализарити", рекао је министар.

Шарчевић: Радимо на решењу питања дугова

Младен Шарчевић каже да се ради на решавању проблема у вези са исплатом новца који држава дугује просветним радницима због погрешног обрачуна плате из 2014. године како би се нашло праведно решење.

Шарчевић је додао да ће данас разговарати о томе са представницима Министарства финансија и додао да на томе раде тимови министарства које он води са Министарством финансија и Управом за трезор.

"Нисмо ми у питању, ми смо неко ко је увек на страни својих колега. Погрешан обрачун није наш, него Министарства финансија и Трезора, али ту је сад замршена ситуација, није тако једноставна", рекао је Шарчевић одговарајући на питања новинара.

Он је подсетио да је случај дугова из 2015. године решен још прошле године.

Кад је реч о 2014-ој години, Шарчевић је рекао да све зависи од тога када је започет годишњи одмор.

"Ко има доказа да је одмор започео у јулу, тек три дана јула је хватао нови обрачун. И пар случајева који су добили на суду је у тој зони. Онај ко је имао већи део одмора у августу, он чак треба да врати држави", рекао је Шарчевић и додао да се све анализира.

Како је додао, постоје адвокатске канцеларије које од тога "јако лепо живе".

"Јер ће најмање добити просветни радиник, а много више канцеларија, а изгубити држава. Ми нисмо неко ко има паре, па сад - да или не да. Анализирамо све те те ситуације и идемо да нађемо апсолутнпо праведно решење, да онај ко је требао да додбије, добије", рекао је Шарчевић.

Упитан када очекује решење, Шарчевић је рекао да ће они који треба да дају одговор, морати то брзо да ураде.

Пише:
Пошаљите коментар
Шарчевић: Нећемо реаговати и мењати наставне програме

Шарчевић: Нећемо реаговати и мењати наставне програме

10.05.2017. 15:25 15:26