Мекалистер: Србија јасно иде ка чланству у ЕУ
СТРАЗБУР: Известилац Европског парламета за Србију Дејвид Мекалистер изјавио је да је порука Европског парламента да Србија има будућнот у ЕУ и да очекује отварање нова два поглавља у преговорима са ЕУ.
Србија јасно иде ка чланству у ЕУ. Земља је отворила осам поглавља, од којих су два привремно затворена, а очекујемо отварње два нова поглавља, рекао је Мекалистер отварајући дебату у Европском парламенту о Резолуцији о Србији.
Како је нагласио, три су тачке битне на путу Србије у ЕУ - владавина права, економске реформе и регионална сарадња и добросуседски односи.
Он је поновио да је напредак у поглављима 23 и 24, као и у нормализацији односа са Приштином неопходан за напредак Србије на путу евроинтеграција.
Малта, као председавајућа Европским саветом, поздравила је напредак Србије у процесу приступних преговора као и у сарадњи са ЕУ и регионом.
Србија је у 2016. години направила важан напредак. Битно је да је тај напредак стабилан и да се наставља, поручила је представница Малте Хелена Дали.
Она каже да ће малтешко председавање организовати Међувладину конференцију са Србијом следеће недеље, на којој би требало да буду отворена поглавља која ће добити зелено светло свих земаља чланица.
Европски комесар за преговоре о проширењу Јоханес Хан испред ЕК поздравио је, како је рекао, избалансирану Резолуцију Европског парламента о Србији, која је по њему у складу са извештајем о напретку Комисије из 2016. године.
Србија је направила добар напредак ка чланству у ЕУ што је стратешки циљ који су поставили и Влада и председник Александар Вучић, поручио је Хан.
Хан је похвалио Србију за напредак у области регионалних односа, у дијалогу са Приштином, као и у реформи јавне управе и напора уложених у решавање миграционе кризе.
Како је изјавио, очекује наставак дијалога са Косовом, као и да ће се енергија у Србији, после председничких избора, усмерити на реформе.
У наставку расправе европски посланици су констатовали да је извешатај о Србији избалансиран, да је земља направила напредак али и да има мањкаваости; превасходно у области владавине права, што се односи на борбу протв корупције и организованог криминала, поштовање медијских слобода и слободе изражавања, као и поштовање људских права.