САД: Врховни суд стао иза утеривача дугова
ВАШИНГТОН: Врховни суд САД одбио је предлог за проширење домета савезног закона који се односи на злоупотребу тактика наплате дуга, попут узнемиравања и претњи, јавља Ројтерс.
Суд је закључио да се тај законски акт не односи на компаније које купују дугове, понекад и само за један долар, а затим их од дужника принудно наплаћују у целости, објашњава британска агенција.
Тиме је судско веће једногласно потврдило одлуку нижег суда, којом је одбачена колективна тужба потрошача против фирме Сантандер Конзјумер УСА Холдингс, у којој се тврди да је она прекршила Закон о фер поступању у наплати дуга.
Тај закон се односи само на компаније које наплаћују дуг у име других, а не на фирме као што је Сантандер, које наплаћују дуг откупљен од других компанија када оне падну у стечај, наводи се у пресуди.
Ово је прва пресуда, чији је аутор нови судија Врховног суда, Нил Горсуч.
Четворица житеља Мериленда која су каснила са отплатом дуга по кредитима за аутомобиле поднела су тужбу против Сантандера.
Сантандер је компанија са седиштем у Даласу специјализована за аутомобилске кредите, у власништву Банке Сантандер, друге по величини у еврозони по тржишној вредности.
Та индустрија је прилично еволуирала од када је донет закон 1977. године с циљем да “утериваче” дугова спречи од употребе агресивних, непоштених или обмањујућих метода за надокнаду новца.
Компаније које откупљују проблематичне дугове од оригиналних зајмодаваца, а онда настоје да их наплате од дужника, генеришу сада око једне трећине прихода ове индустрије, наводи Ројтерс.