Француска фабрика у Кикинди упослиће 80 радника
КИКИНДА: Овог пролећа започета је и изградња још једне француске фабрике, која већ успешно послује у Кикинди, “Ле Белиера”, ливнице алуминијумских одливака за аутомобилску индустрију, где тренутно граде погон за машинску обраду.
„Постојећа инвестиција вредна је око 12 милиона евра, што подразумева улагање у изградњу објекта и набавку нових и најсавременијих машина за ЦНЦ обраду изливених делова, који ће тако бити испоручивани за директну уградњу код произвођача аутомобилских мотора, те ће укупан број запослених у овој компанији износити 645 радника“, каже члан Градског већа за локални и економски развој Саша Танацков.
Према његовим речима, завршетком постојеће инвестиције још 80 људи добиће посао. Уједно, ова фабрика представља највеће извознике у Кикинди са прометом већим од 45 милиона евра, само у прошлој години.
У град је, управо због инфраструктурно опремљене индустријске зоне и стручне радне снаге из металског сектора, прошле године дошла и француска фирма “Мецафор”.
„Нови инвеститор је изградио фабрику површине 4.800 квадрата, вредност те инвестиције била је око 4 милиона евра, запослили су преко 70 мајстора и стручњака који се баве завршном обрадом металних одливака који из Кикинде одлазе за директну уградњу у најпознатије светске фабрике из области индустрије различитих моторних возила“, напомиње Танацков.
Од привредних друштава, по којима је Кикинда од раније била позната, треба истаћи стабилан рад “Метанолско – сирћетног комплекса”.
Чувена кикиндска циглана “Тоза Марковић” је изашла из стечаја тако што их је преузео “Србијагас” као највећи поверилац.
„“Банини” надалеко позната фабрика кекса и осталих кондиторских производа продата је великом српском кондитору “Јафи” из Црвенке“, каже Танацков и додаје да је ливница “Кикинда” преузета је, као чланица “Цимос Групе”, од стране италијанске инвестиционе групе “Palladio финанзиариа” и сада се чекају потези новог власника и његови планови за целине "Аутомобилска индустрија", "Металац" и "Инсерт" у којима је запослено око 730 људи“.
Један велики сегмент старе ливнице купио је кикиндски “Гриндекс” који наставља успешну традицију производње алатних машина брусилица.
„ На “Гриндекс” смо посебно поносни, јер је то локална инвестиција и плод домаће смелости и памети да се раде производи високе технологије попут ЦНЦ брусилица“, каже Танацков и додаје да у рангу малих и средњих предузећа, у својој бранши у Србији, сасвим солидно раде “Блик Продукт” (производња вишеслојне амбалаже за прехрамбену индустрију), “Атлер – Фонтана” (производња торти, колача и смрзнутог пецива), “Шоле” (производња металних контејнера тазличитих габарита), “Морар sweets” (кондиторска индустрија), “Пекара Кикинда” (производња штрудли), “EMMEPI” (производња женских чарапа).
Број незапослених у Кикинди је на нивоу српског просека, мада је у званичној евиденцији НСЗ Филијала Кикинда налази забележено 5.762 лица, од којих су 2.768 жене.
Истовремено, према последњој пријави послодаваца, а према евиденцији Фонда ПиО Филијала у Кикинди, у највећем севернобанатском граду је 14.345 запослених особа.
Након отварања нове индустријске зоне, очекује се да ће се број незапослених у овом граду у ком је привреда све јача, бити смањен.
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Кикинда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града.)