Србија водећа међу кандидатима за ЕУ у области екологије
БЕОГРАД: Србија је водећа међу кандидатима за ЕУ у области екологије, направила је избор будућности и модерности у тој области и то је приближава ЕУ, речено је данас у Скупштини Србије на конференцији посвећеној климатским променама.
“Са задовољство констатујем мобилизацију највишег државног врха у овој области, као и цивилног друштва”, рекла је амбасадорка Француске Кристин Моро, наводећи да је Сбија направила избор будућности и модерности у области екологије и то је приближава ЕУ,
Она је истакла да је ЕУ данас лидер у еколошкој традицији, с обзиром на амбициозни законодавни оквир и све политике којим намерава да консолидује енергетски систем, како би био одржив.
Моро је рекла да ће Србија у том смислу добити подршку од Француске и ЕУ да би реализовала своју политику.
Како је рекла, Србија у свему томе даље свој национални допринос.
Она је са жељењем подсетила да је САД напустила Париски климатски споразум, а са друге стране честитала Србији која је га је пре две недеље ратификовала.
“Морамо показати да смо чвршћи и одлучнијји у том смислу. Од 2018. ћемо започети дијалог како бисмо припремили све то на амбициознији начин. Остајемо верни том циљу и радимо на акционом плану са конкретним иницијативама за Европу и Африку”, истакла је Моро.
Заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт је, такође, честитао Србији на ратификацији Париског споразума констатујући да је, са друге стране, потез америчке администрације за жаљење.
Како је рекао, Србија је предводник међу земљама кандидатима за пристпуање ЕУ области екологије, али то не значи да не треба још пуно тога да се уради у процесу европских интеграција када буде отворено преговарачко поглавље 27.
“Када будемо отворили поглавје 27 мораћемо још више да се фокусирамо на то. Честитам на раду који је обављен до сада и позивам Србију да пређе на конретне акције”, поручио је Бенедикт.
Он је рекао да је борба против климатских промена у нашем заједничком интересу.
“Верујемо да борба даје велике могућности да се заштите послови и животи људи, за мир и стабилност људи у целом свету”, навео је Бенедикт.
Он је казао да је последицама климатских промена највише погођена Африка, али да оне доста утичу и на Европу.
“Циљ је да афричка пољпрвиреда постане отпорнија на климатске промене”, навео је Бенедикт додајући да је само у сахарској зони најмање седма милиона људи погођено великом глађу, којима је потребна хуманитарна помоћ.
Он је нагласио да ЕУ остаје посвећена том циљу и да ће то бити важна тема афричког самита у новембру ове године.