Заштитник: Недовољно свести и капацитета за заштиту средине
БЕОГРАД: Заштитник грађана истакао је данас, поводом Међународног дана заштите животне средине 5. јуна, да је право на здраву животну средину у Србији зајамчено Уставом и законима, али да оскудност извора финансирања, недостатак кадровских капацитета и недовољна свест грађана још увек представљају главне препреке његовом оствараивању.
Како се наводи, јачањем законодавне активности на пољу заштите животне средине у протеклој години, ради усаглашавања са европским стандардимаи, створени су нормативни оквири за унапређење постојећих решења и потпунију заштиту права свих грађана на здраву животну средину у Србији.
"И поред очигледног напретка, оскудност извора финансирања и недостатак кадровских капацитета инспекцијских органа, превасходно на локалном нивоу, и даље представљају главни камен спотицања у остваривању овог уставом зајамченог права," истиче Заштитник грађана.
Како се додаје у саопштењу, свест грађана о значају животне средине и њеном утицају на појединца и читаво друштво је и даље на ниском нивоу, едукације у овој области недовољне, а интерсекторска и мултидисциплинарна сарадња државних органа и стручне јавности непотпуна и недовољна.
Притужбе грађана који живе у близини неорганизованих дивљх депонија, упркос постојању јасног законског оквира којим је регулисано управљање отпадом су илустративн примери који говоре у прилог наведеним мањкавостима система, сматра Заштитник.
"Са друге стране, у погледу заштите од буке, заштите квалитета ваздуха у затвореном простору или квалитета грађевинског материјала који се користи за изградњу објеката, недостајућа или недовољно јасно дефинисана подзаконска регулатива доводи до потешкоћа у вршењу надзора инспекцијских органа и њихове неусаглашености на различитим нивоима због чега поступци контроле не постижу жељени ефекат", додаје се у саопштењу.