Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ји: До интеграције у ЕУ неће доћи променом граница у региону

25.05.2017. 10:39 11:34
Пише:
Фото: Tanjug (Dimitrije Goll)

БЕОГРАД: Високи функционер Стејт департмента Хојт Ји сматра да изјаве о великој Албанији представљају неодговорну реторику, али да их треба схватити у контексту политичке кампање и не придавати им претерани значај, јер су, како оцењује, политички лидери и странке у региону углавном свесни да до интеграције у ЕУ неће доћи променом постојећих граница.

По његовом мишљењу, не постоји никакав озбиљан покрет за велику Албанију, нити жеља албанског становништва било у Македонији, Црној Гори, или самој Албанији да се некако уједине и постану нова земља, или покрет на Западном Балкану. 

Верујем да је званична политика, искрена политика, странака у Македонији, Црној Гори, Косову и Албанији да се интегришу у ЕУ, да уђу у НАТО, кад то буде могуће, у оквиру суверених граница земаља у којима живе, а не кроз промену граница и неку врсту наднационалног ентитета, рекао је Ји у интервјуу за Танјуг и портал Јурипиен вестерн Болканс.

Он каже да су САД свесне да су неки политичари у региону прибелги неодговорној и провокативној реторици, али напомиње да током политичке кампање има парола и изјава које не би требало вадити из контекста кампање. 

Не покушавам да их оправдам, ми смо осудили такву реторику и јавно и иза затворених врата, али, рекао бих и да је важно да избегавамо претеране реакције и да не схватамо буквално оно што неки политичар каже током кампање, казао је Ји.  

Важно је, истиче он, да све земље западног Балкана поштују суверенитет својих суседа и раде заједно на решавању било каквих неспоразума или потенцијалних сукоба, кроз дијалог и сарадњу, уместо да на изјаве политичара и партија реагују одмах путем медија. 

Ми сматрамо да на западном Балкану постоји искрена жеља грађана свих земаља да се интегришу у Европу, многе од тих земаља желе да уђу и у НАТО, а њихови лидери и странке углавном увиђају да се то неће догодити кроз било какву промену граница, рекао је он.

Опрез у погледу руских циљева

Како је даље рекао, САД желе да граде партнерске односе са Србијом и оценио да Београд треба да буде опрезан у погледу руских циљева на Западном Балкану.  

Он каже да се америчка политика подршке Србији неће мењати и да је у Београд дошао са поруком да САД веома цене партнерство и односе две земље и желе да сарађују са Београдом на унапређењу заједничких циљева у региону.

Обе земље сматрају да западни Балкан треба да буде регион са више просперитета, демократије, владавине закона, слободе медија и радних места за младе, у коме људи имају више могућности, истакао је амерички званичник.

САД, како је рекао, желе да побољшају сарадњу и са Русијом по питањима у којима имају заједнички интерес, али ће тамо где се не слажу, као на пример у Украјини или Црној Гори, или где се њихови циљеви можда сукобљавају, веома активно бранити вредности САД и њихових савезника и партнера.

Видели смо да је на Западном Балкану Русија покушала да одврати Црну Гору од њеног легитимног циља - уласка у НАТО, видимо да Русија покушава да повећа своју доминантност у енергетском снабдевању овог региона, али и Европе и радићемо са нашим партнерима и савезницима како би им помогли да постигну своје циљеве, било да је реч о интеграцији у евроатлантске институције или о постизању енергетске независности, односно бар диверсификције енергетског снабдевања, рекао је Ји. 

Што се тиче Србије, САД разумеју да постоји дугогодишња историјска традиција блиских односа и не покушавају да стану између Русије и Србије, али сматрају да Србија треба да буде на опрезу, каже високи функционер Стејт департмента. 

Наша порука Србији је да мора да буде будна и да схвати шта Русија покушава да уради када, на пример, жели да направи такозвани хуманитарни центар у Нишу или ако обесхрабрује Србију када је реч о успостављању ближих веза са ЕУ или САД, рекао је Ји.  

Амерички званичник каже да није очигледно шта Русија смера и да не може да каже шта је њена стратегија.

Али, видели смо руске покушаје да спречи земље да следе њихову сопствену националну стратегију било да је реч о интеграцији у ЕУ или НАТО или једноставно о томе да имају независне и диверсификоване изворе енергије, рекао је он. 

Нова влада на КиМ – напредак у дијалогу

Када је реч о дијалогу са Приштином, амерички званичник каже да је напредак у примени постигнутих споразума последњих месеци био спорији, да је имплементација тежа делимично и због контроверзности самих питања о којима је реч, а да са изборима на КиМ долази период када неће бити много напретка у дијалогу. 

Међутим када буде изабрана нова влада у Приштини обе стране морају наћи начин да учине напредак, јер је нормализација односа важна и за Београд и за Приштину како би се приближили  ЕУ, истакао је он.  

На питање да прокоментарише чињеницу да неки таблоиди америчког амбасадора виде као непријатеља Србије, Ји је истакао да амбасадор Кајл Скот ужива пуно поверење владе САД и да је са своје стране он свакако најбољи пријатељ Србије у оквиру америчке владе, док је за Србију важно да има одговорне медије. 

Апсолутно сам сигуран да амбасадор Скот ради највредније што било ко може да ради у циљу јачања односа Србије и САД. Што се тиче писања штампе, сматрамо да је за Србију и друге земље у транзицији важно да имају професионалне слободне и одговорне медије који тачно извештавају о ономе што се дешава у земљи, рекао је Ји. 

Када постоје дезинформације или лажне вести или непоштено извештавање то може бити штетно за земљу, истиче он: 

Када извештавање даје лажну слику о томе ко су пријатељи Србије, које земље помажу Србији економски или безбедносно и када су неке земље, укључујући САД приказане као непријатељи Србије или као земље које покушавају да поткопају оно што ради Србија, то наш посао чини много тежим. 

Позитиван тренд у медијима, стагнација у борби против корупције

Начелно, кад је реч о стању медија и владавине закона у Србији, Ји је рекао да САД, као и други посматрачи, блиско прате годишње индексе Транспренси интернешенела, Светске банке, Фридом хауса итд и да је Србија генерално, када је реч о медијима, релативно стабилна.

Тренутно је, према Фридом хаусу, окарактерисана као слободна, док је пре годину дана била делимично слободна. Значи, тренд је позитиван, истакао је Ји.

Додао је да, међутим, када је реч о корупцији наша земља није постигла велики напредак, још увек је ниже него што би требало.

Зато у том домену пружамо помоћ на плану владавине закона. Србија напредује, али има још тога да се уради, навео је амерички дипломата.

Он не очекује промене у америчкој политици према Балкану с администрацијом америчког председника Доналда Трампа.  

Не очекујем веће промене у ближој будућности у политици према Србији или западном Балкану. Наш интерес у региону је  стабилиност и економски просперитет и то се неће променити. Већ 20 година знамо да ако се не ангажујемо и не помогнемо овом региону могу настати проблем.

САД и ЕУ имају одговорност да помогну регион да оснажи економију, владавину закона, демократију, рекао је он. 

Али главна одговорност је на самим земљама региона и ми рачунамо на њихово руководство да предузме неопходне реформе и ојача институције, закључио је Ји. 

Пише:
Пошаљите коментар