Светски милионери: Најтеже време икада, млађи опрезнији од старијих
ЦИРИХ: Огромна већина милионера на седам међународних тржишта сматра да је глобално економско, политичко и финансијско окружење данас „непредвидивије“ него икада, али ипак знатан број њих очекује да ће додатно увећати своје богатство, показује истраживање швајцарске банке УБС.
Истраживање, које је спровео организациони део УБС за управљање имовином, обухватило је 2.842 милионера у седам земаља- Хонг Конгу, Јапану, Сингапуру, Мексику, Италији, Швајцарској и Великој Британији - који на располагању имају најмање милион долара за улагања, преноси америчка тв мрежа Си-ЕН-Би-Си.
Према овој студији, чак 82 одсто испитанка сматра да живе у најнепредвидљивијем периоду у историји. Они су „идентификовали економске и финансијске ризике и имају озбиљне сумње у светски корпоративни и финансијски систем“, наводи се у извештају.
Упркос томе, њих 51 одсто очекује да ће се њихова финансијска ситуација додатно побољшати наредних година, а само 13 посто очекује да ће бити сиромашнији.
Најзабринутији су мексички милионери, од којих је 90 одсто оценило да су актуелне глобалне прилике никада нису биле изазовније. Као највећи домаћи проблем те земље виде корупцију.
Мишљење мексичких богаташа дели 84 одсто сингапурских милионера, који као „горући“ проблем истичу ризик од увођења већих трговинских баријера. Они су, међутим, самоуверенији од колега у Хонг Конгу и Јапану у погледу својих способности да процене финансијске ризике и донесу одговарајућу одлуку о улагању.
Више од две трећине испитаника, њих 77 одсто, сматра да може прецизно да оцени финансијске ризике који произлазе из изненадних догађаја.
Већина милионера уверена је да може да управља својим финансијама у турбулентним временима без већих губитака, наводи се у студији.
Упркос великој забринутости, 56 одсто интервјуисаних милионера је ипак оптимистично у погледу остварења својих дугорочних циљева. При томе, 86 одсто анкетираних верује инстинктима приликом доношења одлука.
Изненађујује податак да су млади милионери опрезнији од старијих. У старосној групи од 18 до 34 године живота половина испитаника није склона ризику, док је у групи старијих од 64 године само трећина уздржана према ризику.