Милићевић у Варшави о значају парламентаризма
БЕОГРАД: Учествујући на панелу Улога националних парламената у међународној политици, који се одржава у Варшави у организацији парламента Пољске, потпредседник Народне скупштине Србије Ђорђе Милићевић је нагласио растући значај парламентаризма и парламентарне дипломатије у глобалном контексту.
Панел је одржан у оквиру састанка председника парламената централне и источне Европе, у организацији парламента Пољске, а на дневном реду су теме о улози националних парламената у међународној политици, безбедност региона, сарадња на развоју инфраструктуре осе север - југ, вредности које одликују централну и источну Европу.
Како је саопштено из Скупштине Србије, Милићевић је истакао да се Србија залаже за заједнички, свеобухватни и уједињени приступ савременим изазовима попут економске кризе и нестабилности, миграција, тероризма, глобалних климатских промена.
У свему томе, истакао је, Србија даје посебан допринос.
Потпредседник Милићевић је нагласио кључну позицију парламената у демократским друштвима, као и њихову важну улогу у унапређењу и одржавању међународног мира и безбедности путем међупарламентарног дијалога.
Потпредседник Милићевић је у оквиру конференције имао сусрет са председником Републике Пољске Анџејем Дудом, као и руководством Одбора за европске послове Парламента Пољске.
Такође је, како се наводи, реализован састанак са председником Парламента Грузије Ираклијем Кобахидзеом.
На састанку је истакнута спремност за унапређење укупних билатералних односа и интензивирање парламентарне сарадње на највишем нивоу, као и на нивоу радних тела. На састанку је потврђена важност поштовања принципа територијалног интегритета и суверенитета држава.
Са наше стране, упућена је захвалност Грузији због непризнавања једнострано проглашене независности Косова.
Такође су представљени реформски процеси и спољно-политички приоритети Србије.
На конференцији учествују председници парламената домаћина Polljskе, потом Босне и Херцеговине, Грузије, Мађарске, Молдавије, Црне Горе, Румуније, Украјине, потпредседници парламената Србије, Азербејџана, Албаније, Бугарске, Хрватске, Летоније, Литваније, Словачке, као и представници парламената Турске и Грчке.