Више од сто оболелих од шарлаха
НОВИ САД: О епидемиолошкој ситуацији заразних болести у Војводини на редовној конференцији за новинаре Института за јавно здравље Војводине говорила је лекар специјалиста епидемиологије примаријус др Снежана Медић.
"Од средине априла до средине маја регистровано је 5.237 случајева зараних болести које подлежу пријављивању, што је пет процената више у поређењу с истим периодом prеthodnе године", истакла је др Медић.
Она додаје да као и до сада, водеће су респираторне инфекције, које чине 89 одсто свих пријављених случајева заразних болести. Од 4.680 регистрованих случајева, највише оболелих, 2.993, или 64 одсто, пријављено је под дијагнозом стрептококног тонзилитиса и фарингитиса, док су 1.232 особе оболеле од варичеле. Од запаљења плућа оболело је 225 особа, од шарлаха 104, од мононуклеозе 35 и од туберкулозе шест.
Када је реч о заразним болестима против којих се спроводи систематска имунизација, од великог кашља регистровано је осам оболелих, а од малих богиња један, који је највероватније импортован из Италије. У групи цревних заразних болести пријављено је 300 оболелих, што је трећину мање него у истом периоду прошле године. Највише је пријављених случајева заразног пролива – 172. У групи паразитских болести регистроване су укупно 172 особе оболеле од шуге, што је 26 одсто мање у односу на исти лањски период.
"Што се полно преносивих болести тиче, у протеклом месецу регистровано је шест случајева, што је вишеструко мање у односу на исти период прошле године, али се не треба заваравати, пошто их је, објективно, далеко више, али је њихово пријављивање слабије", нагласила је др Медић.
Институт је, на основу микробиолошких и физичко-хемијских анализа 558 узорака воде за пиће из Фабрике воде и водоводне мреже ЈКП „Водовод и канализација” током априла утврдио здравствену исправност 97,41 одсто, односно микробиолошку исправност 99,44 процента и физичко-хемијску исправност 97,96 одсто анализираних узорака воде за пиће.
"У циљу заштите и унапређења здравља становништва, Институт контролише и здравствену исправност воде за пиће из јавних бунара на територији града", рекао је лекар специјалишта хигијене др Емил Живадиновић. Према његовим речима, контролом десет јавних бунара, као алтернативних извора водоснабдевања, током маја утврђена је физичко-хемијска неисправност у поређењу с националним нормативима у свим контролисаним узорцима из свих тих бунара.
Микробиолошка неисправност је утврђена у узорцима воде бунара „Снежна Марија” на путном правцу Петроварадин – Сремски Карловци и бунара на Рибарском острву код ресторана „Апсолут”.
С. Савић