Извоз хемијских производа већи од две милијарде долара
БЕОГРАД: Србија је прошле године извезла хемикалије и хемијске производе у вредности од 2,14 милијарде долара, од чега је три четвртине отишло на тржиште ЕУ, а у Европској агенцији за хемикалије кажу да је наша земља доста напредовала у харомизацији прописа са ЕУ законодавством.
Секретар Удружења за хемију ПКС Драган Стевановић је рекао Танјугу да Србија, као земља кандидат за чланство у ЕУ, има велики заједнички интерес са ЕЦ ХА, с обзиром да је поред великог извоза у земље ЕУ Србија, такође, увезла у 2016. години те производе у вредности од 3,38 милијарди долара.
"Такође, око три четвртине тих производа је из размене са земљама ЕУ", рекао је Стевановић поводом посете директора Европске агенције за хемикалије Герта Данцет.
Стевановић је нагласио да постоји велики интереси за заједничко учествовање у европским програмима и пројектима.
Он је рекао да се Данцет упознао са националним капацитетима, као и капацитетима ПКС и да је на основу тога предложено неколико заједничких пројеката на обострану корист.
"На пример, пројекат за материје и супстанце које забрињавају, које су канцерогене и мутагене и изазивају негативне последице на репродуктивне органе. И поред свеобухватности регулативе ЕУ они нису успели да спрече улазак производа са тим супстацама из држава које нису у ЕУ", навео је Стевановић.
Он је истакао да је ЕУ предвидела за циркуларну економију (која интегрише економију и систем управљања отпадом) више од шест милијарди евра.
"Зато смо понудили помоћ, да нашим капацитетима успемо да ограничимо продор производа са тим супстанцама на њихово тржиште. Ми би имали велике користи, јачали би наши капацитети, а и очистили бисмо наше тржиште од производа са тим материјама. Да не постанемо депонија ових сутпстанци", нагласио је Стевановић.
Данцет је рекао Танјугу да Србија стално напредује у хармонизацији легислативе са евопском и да та агенција ради заједно са Владом Србије на припремама за улазак у ЕУ.
На томе се ради од 2011. године и до сада су направљени значајни искораци, додао је Данцет.
"Видимо стални прогрес", нагласио је он истичући да је Србија већ много тога постигла, на пример успоставила регистар за хемикалије, увела лиценце и слично.
Он је додао да је све то добра база за хемијску индустрију Србије, али да посао још није заврше.
Данцет каже да треба примени одговарајуће приописе за производе са биоцидима који су усклађени са ЕУ и да ће ЕЦ ХА помоћи Србији да изгради потребне капацитете.