scattered clouds
4°C
06.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0106
usd
107.5465
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мировић: Приоритет су мали и средњи произвођачи

12.05.2017. 14:43 19:33
Пише:
Фото: Pokrajinska vlada/Igor Mirovic

Више од 200 малих и средњих пољопривредних произвођача из Војводине је остварило право на бесповратна средства Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство. Секретар Вук Радојевић је у Великој сали Скупштине Војводине уручио 214 уговора вредности око 306 милиона динара за суфинансирање опреме за наводњавање, изградњу експлоатационих бунара, набавку конструкција и опреме за производњу под заштићеном простором и система противградне заштите на основу конкурса које је расписао Секретаријат. 

Радојевић је том приликом позвао пољопривредне произвођаче, посебно из Баната, јер, како је навео, они учествују у најмањем броју на конкурсима Секратаријата, да конкуришу пошто новца за суфинансирање још има и конкурси за те намене ће бити отворени до 31. маја. Покрајина путем конкурса даје пољопривредним произвођачима бесповратна средства за набавку наведене опреме у висини од 50, 60 па чак и 70 одсто од њене вредности опреме. У односу на прошлу годину, новина је да новац Секретаријата сада покрива 60 одсто вредности опреме па чак и 70 одсто, како је то Радојевић нагласио, у случајевима кад је произвођач који конкурише жена или ако је неко млађи од 40 година и уколико се производња одвија у тешким условима.

За наводњавање и изградњу бунара Секретаријат за ову годину располаже са 450 милиона динара. Јуче је уручено 125 уговора, укупне инвестиционе вредности од 121 милион, од тога је Секретаријат за суфинансирање дао око 66 милиона динара. Тиме је обезбеђено наводњавање на нових 735 хектара у Војводини.

Паорима 306 милиона динара за наводњавање, заштиту од града

За суфинансирање набавке противградне опреме Секретаријат за ову годину има 320 милиона динара, а јуче су уручена 32 уговора. Укупна вредност тих уговора је 160 милиона динара, од тога се суфинансира 87,7 милиона динара. То ново улагање значи готово 120 нових хектара у покрајини под заштитом од града. За суфинансирање опреме за производњу под заштићеним простором Секретаријат располаже с 80 милиона динара, а јуче је уручено 57 уговора за инвестиције вредне око 28 милиона динара, од чега је суфинансирано 20 милиона.


Старт-ап програми за младе

Вук Радојевић је рекао новинарима да Покрајинска влада први пут има старт- ап програме у пољопривреди где се бесповратно даје око 10.000 евра младима који желе да остану на селу. “ То је за почетак, да видимо како ће се тај програм реализовати и да бисмо могли да модификујемо тај део аграрне политике за 2018. годину”,навео је Радојевић. 

Произвођачима се јуче обратио и председник Покрајинске владе Игор Мировић.

“Желео сам да вам се обратим с неколико речи, а посебно пошто сте ви успешни у својој области, много успешнији од нас у нашој, јер преузимате свакога дана одговорност за себе, своју породицу и за целокупно друштво”, навео је Мировић. “Мислим да ће овај новац помоћи да се унапреди квалитет производње коју на дневном нивоу одражавате на својим газдинствима, имањима и компанијама“.

Он је рекао да су пољопривредни произвођачи ослонац нашег друштва, указујући на задатак државе да одржи село и малог и средњег произвођача, и да је то управо и учињено кроз те конкурсе. Он је нагласио да ће улагања у пољопривреду бити настављена у оваквом и још већем обиму.

“Надам се да ћемо успети да одржимо оно што смо зацртали првог дана након избора Покрајинске владе: прво да у односу на просек ранијих година имамо и у номиналном и реалном износу, гледајући реалну вредност новца који вам се додељује бесповратно, највише пара у односу на све prеthodnе године”, навео је он.

Мировић је подсетио на то да је ове године у буџету Војводине за пољопривреду предвиђено осам милијарди динара, што је појединачно и номинално највећи износ до сада, и да ће то тако бити и наредних година. Он је најавио и да ће од наредне године конкурси за подстицаје бити расписивани већ 1. фебруара, раније него ове, да би пољопривредни произвођачи могли да планирају.

Е. Марјанов

Пише:
Пошаљите коментар