Упозорење због нових убистава жена у породичном насиљу
ВРАЊЕ: Тим СОС телефона Врање и Мрежа Жене против насиља упозоравају данас на низ нових убистава жена у породично-партнерском насиљу који је обележио prеthodnе дане у Србији истичући да ће тај низ остати овако дуг све док се не буде реаговало и буде "жмурило" на насиље.
"Док год се пријаве насиља према женама буду „губиле" у систему институција надлежних за заштиту од њега и док год одговор буде "жмурење" на насиље, негирање и одбијање да се оно евидентира и процесуира, низ убистава жена ће остати овако дуг. Реагујте док не буде касно", позвале су те организације.
Оне истичу да се још једном љуте и тужне, обраћају јавности наводећи најновије случајеве убистава жена у породичном насиљу.
У Дорослову је Ф.Н. (52) усмртио маћеху Е.Ш. (78 ), а полусестру Р.Ш. (43 год) је тешко ранио.
У близини места Турија код Бујановца Г.П. (24) пиштољем је убио супругу Ј.П. (21), њену мајку Д.И. (44) и ранио своју једногодишњу ћерку, и даље је у бекству.
У Тутину је М.С. (28) покушао је да убије ванбрачну невенчану супругу Н.Н. с више убода ножем.
За све ове случајеве заједничко је то што се, на основу информација из медија, наводно ниједна жена prеthodno није обраћала надлежним институцијама за заштиту и помоћ, указано је у саопштењу.
Последње у низу је убиство М.Р. (55) коју је с више убода ножем у Апатину усмртио бивши супруг М.О. (67).
Док медији с једне стране преносе изјаве особа блиских убијеној жени да је случај био пријављиван полицији, с друге стране директор ЦСР Апатин наводи да ову породицу немају на евиденцији, „нити је полиција такву пријаву имала и као такву је по уобичајеној пракси доставила центру за социјални рад“.
У саопштењу две организације наводе да њихово искуство говори да чак ни званичне пријаве насиља нису гарант тога да ће оно бити званично евидентирано и да зато постаје јасно зашто институције наводе да нису имале сазнања.
"Имајући у виду да су ова убиства почињена у малим локалним срединама где се углавном зна за „породичне проблеме“, као и да се из медија може сазнати да околина жртава сведочи о дуготрајном насиљу које је prеthodilo убиствима, питање је да ли институције заиста нису имале сазнања о prеthodnom насиљу, или нису хтеле да их имају", указује се у саопштењу.
О прећуткивању насиља према женама унутар „институција“ и некоординисаности у одговору на њега, сведоче и подаци из истраживања СОС телефона Врање за период 2014-2016. године у општинама Пчињског округа, наводи с еу саопштењу.
Оргнаизације истичу да ови подаци показују да постоји огромна разлика између броја случајева пријављених полицији и оних који су пријављени центрима за социјални рад.
"Остаје отворено питање где „губимо“ пријаве насиља према женама када је по Протоколу за поступање у овим случајевима полиција обавезна да обавести надлежни ЦСР, а он да пружи помоћ и евидентира насиље", запитале су организације за борбу против породичног насиља.