Маршеви, позиви на боље услове рада, сукоби са полицијом...
БЕОГРАД: Први мај обележен је широм света, од Европе до Азије, поворкама и маршевима чији су учесници тражили веће плате и боље услове рада, а у неким земљама је дошло од сукоба полиције и демонстраната.
У Француској, полиција је испалила сузавац на демонстранте који су на ободу радничког марша поводом Првог маја у Паризу почеле да гађау полицију молотовљевим коктелилма.
Годишњи марш поводом радничким права ове године је укључио позиве да се десничарској кандидаткињи Марин Ле Пен онемогући да победи у другом кругу председничких избора у недељу, јавља АП.
На снимцима се види полиција како окружује демонстранте са капуљачама и настоји да их изолује од остатка масе у близини Бастиље.
Турска полиција испалила је сузавац и гумене метке како би растерала групу демонстраната који су, упркос забрани, желели да прославе 1. мај маршом ка тргу Таксим, а при том је више од 200 људи приведено, јавио Ројтерс.
АФП наводи да су демонстранти, које су чинили припадници левичарских група, разапели антивладине транспаренте на којима је писало "Живео 1. мај, "Не" диктатору", након референдума на коме су знатно проширена овлашћења председника Ердогана.
Турске власти забраниле су било какве демонстрације на тргу Таксим, а полиција је поставила барикаде у авенији која води ка њему, наводи француска агенција.
Истовремено, неколико хиљада људи учествовало је на прослави Празника рада у званично одређеном подручју у кварту Бакиркој у близини међународног аеродрома у западном делу града.
У Грчкој, синдикати обележавају празник рада, 1. мај, 24-часовним штрајком широм земље и протестима против нових мера штедње које захтевају међународни кредитори у замену за исплату нове транше финансијске помоћи.
Како јавља агенција АП, неколико хиљада људи окупило се испред зграде грчког парламента у Атини, одазвавши се позивима синдиката на протест због најављених мера штедње које траже кредитори.
Два велика митинга, у организацији синдиката, планирана су у Атини током првомајских празника, а запослени у многим јавним службама ће, како се наводи, бити у "белом штрајку".
Протести су почели у време док се званичници грчке владе припремају за разговоре у једном хотелу у центру Атине са представницима кредитора о споразуму који подразумева даље споровђење драконске контроле расхода у замену за пакет помоћи.
Овогодишњи првомајски марш кроз центар Беча био је у знаку кризе у Социјалдемократској партији Аустрије (СПО), односно њеног огранка у главном граду, због чега је лидер странке и аустријски канцелар Кристијан Керн позвао на јединство, изјашњавајући се уједно против превремених парламентарних избора.
Социјалдемократе, на маршу који сваке године организују 1.маја, покушали су да покажу јединство након што је на скупштини СПО Беча, одржаној у суботу, била видљива подела, која се одразила најгорим резултатом који је приликом реизбора добио градоначелник и лидер у Бечу Михаел Хојпл са свега 77 одсто гласова.
Раднички синдикати и левичарски активисти у Пољској апеловали су на јединство како би се супротставили актуелној конзервативној влади. Марш су организовали синдикати и Савез демократске левице, штранке која је изгубила сва места на парламентарним изборима 2015. године на којима је на власт дошла конзерватвина Партија права и правде.
Како наводи АП, њен лидер Себастијан Виежбицки рекао је да левичари морају да заштите права радника али и да се усредсреде на грађанска права и људско достојанство.
У Камбоџи полиција је будно мотрила више од 1.000 радника текстилне индустрије који су, пркосећи владиној забрани маршева, у поворци прошли Пном Пеном како би поднели петицију Народној скупштини, тражећи вишу минималну зараду и већу слободу окупљања, преноси америчка агенција.
Учесници марша су носећи транспаренте дошли до парламентарног комплекса где су их је зауштавла полицијска барикада а ситуација је разрешена након неколико сати када су представници скупштине изашли и примили петицију.
На Филипинима је неколико хиљада левичарских активиста и радника бучно марширало тражећи веће плате и укидање послова по уговору на одређено време који раднике лишавају многих олакшица.
Хиљаде радника текстилне индустрије окупиле су се и у Бангладешу тражећи веће плате и бољу правну заштиту.
У Бангладешу у индустрији одеће ради око четири милиона људи у око 4000 фабрика које остварају извоз од 25 миљарди долара годишње углавном у САД и Европу, али услови рада су често лоши.
Протести у Њујорку испред банака, 12 ухапшено
ЊУЈОРК: Синдикати и борци за права имиграната организовали су поводом 1. маја скупове широм САД, највећи протести се очекују касније током дана, а у Њујорку је током протеста испред банака на Менхетну већ ухапшено 12 људи.
Prеthodno су демонстранти прошли средњим Менхетном и окупили се испред канцеларија Велс Фарго и ЈП Морган, које су биле мета због послова са приватним компанија које су изградиле или управљале неким од притворских центара за имигранте.
"Наша порука је данас била да треба престати са финансирањем притворских јединица за имигранте. Ово ће бити први од многих напада против тих корпорација, који ће бити наша мета док год не престану да раде са овом администрацијом", рекао је Хозе Лопез, један од организатора протеста.
Први мај је иначе обично мирнији дан у САД него у Европи, где га многе земље обележавају као празник.
Москва: Око 1,5 милиона учесника првомајске параде
МОСКВА: Скоро милион и по грађана Русије окупило се на првомајској паради у центру Москве, што је много више него prеthodnih година, саопштила је полиција.
"Скоро 1,5 милиона људи учествовало је у шетњи поводом 1. маја", наводи се у саопштењу полиције и додаје да је 2015. и 2016. године свега 100.000 грађана учествовало у обележавању Међународног дана рада, преноси АФП.
Учесници шетње, окупљени на Црвеном тргу у руској престоници, носили су заставе и балоне, а неки су носили и заставе из комунистичког периода и слике оснивача ШСР-а Владимира Илича Лењина.
Присутне је поздравио градоначелник руске престонице Сергеј Собјањин.
"Када смо се прошле године окупили овде, на Црвеном тргу, говорили смо да ће Москва и Московљани превазићи све потешкоће, проблеме. Данас можемо рећи да се то и десило: у Москви се отварају десетине нових предузећа, технолошких паркова, десетине хиљада радних места, полако се повећава реална плата, настављају се изградње станова", поручио је Собјанин, пренео је Тас с.
Заједно са градоначелником Москве био је и председник Федерације независних синдиката Русије Михаил Шмаков и председник Московске федерације синдиката Михаил Антонцев.
У шетњи су учествовали радници у индустрији, учитељи, лекари, спортисти...
Ове године шетња се одржава под паролом "За пристојан посао, плату и живот!".
Први мај се прослављао и у другим руским градовима, а полиција је навела да је 2,6 милиона Руса јавно обележило овај дан.
Федерација независних синдиката Русије традиционално организује масовне првомајске акције у 700 градова и села.
У Русији се 1. мај, као Дан међународне солидарности радника, редовно прославља од 1890. године. После Октобарске револуције празник је почео и званично да се слави - тог дана су се одржавале масовне шетње радника и параде.
Радничка права у сенци политичких збивања
ЗАГРЕБ, САРАЈЕВО, ПОДГОРИЦА, СКОПЉЕ: Међународни празник рада, као симбол борбе за већа права радника, симболично је обележен и у државама региона, где је све, ипак, остало у сенци актуелних политичких збивања.
У Хрватској, на пример, где се наредних дана очекује бурна седница Сабора на којој ће бити затражена смена председника парламента Боже Петрова, бројни чланови Савеза самосталних синдиката Хрватске, Матице хрватских синдиката и Независних хрватских синдиката, те око 1.000 грађана Славонског Брода, окупило се у том граду на првомасјком протест.
Главна порука је била - "Време је за наш опоравак! - Хрватска треба веће плате И квалитетна радна места”.
"Очекујемо да ова влада која изражава социјалну осетљивост, барем тако прича Пленковић, схвати нашу поруку и да до краја године повећа минималну плату на 3.500 куна. Сматрамо да у Хрватској има простора за то јер расте господарство и БДП", поручио је регионални повереник за Славонију и Барању Синдиката металаца Хрватске Антун Штивић.
Хрватски синдикалци затражили су мере за постицање производње и извоза, инвестиција, укључујући социјалне инвестиције, квалитетну стамбену политику, промоцију социјалног дијалога и посебно колективног преговарања и склапања колективних уговора на свим нивоима у приватном и јавном сектору.
Премијер Андреј Пленковић честитао је свима Међународни празник рада и поручио да је влада отворена за дијалог и чини све како би се повећала запосленост, услови живот И зауставио процеш исељавања младих.
(Не) запосленима у БиХ и Републици Српској званичници нису честитали данасњи празник, а мирно протестно окупљање одржано је у Бањалуци.
Мирна протестна шетња одржана је од Трга Крајине до зграде Народне скупштине, а потом поред зграде владе до парка "Младен Стојановић", где су прочитали првомајски проглас који садржи захтеве социјалним партнерима.
Учесници су носили транспаренте са порукама: "Ми смо радници, а не робови", "На вашој трпези изобиље, на радничкој само биље", "Казне за све прекршиоце закона", "Хоћемо веће плате", "Стоп насиљу над радницима"...
Они траже већу социјалну правду, политичку и економску стабилност и смањење све већег јаза између "шачице богатих и великог броја сиромашних".
С друге стране у Сарајеву су улице пусте, није било чак ни возила.
Портал Кликс констатује да је то зато јер су многи грађани отпутовали у топлије крајеве, иностранство и околна излетишта, посебно на планине.
У том граду је одржана посебна седница Главног одбора Савеза самосталних синдиката Босне и Херцеговине.
Председник тог синдиката Исмет Бајрамовић је седницу назвао протестном јер је на њој, како каже, усвојен проглас, који се углавном тиче захтева за доношење закона и колективних уговора који нису на штету радника.
"Први мај нажалост пада у средини продуженог викенда тако да немамо грађана и тешко је анимирати људе за 1. мај. Прошле године смо имали протесте који нису били запажени. Ко зна, можда ћемо за 2-3 дана окупити 10.000 људи. Ова централа једина је извела најмасовније протесте у историји синдикалног протеста и то треба да се зна", каже Бајрамовић.
У Црној Гори су протестно шетали представници Уније слободних синдиката (УС С), поручивши да влада мора да реши горуће проблем радника, као и да буџетске кризе не би требало решавати додатним оптерећењем грађана.
Шетња је одржана под мотом "Вратите нам достојанствени рад", са три осмице, јер, како су поручили из УС С-а, економско-социјални положај и услови рада не одговарају 21. веку, при чему су из године у годину положај и права запослених све гори.
Протесту је присуствовало око 200 грађана, пренела је РТЦГ.
"Нећемо дозволити да и даље будемо транзициони губитници. Зато мањак у буџету мора да се покрије на терет оних који су нас покрали, а које су креативно назвали транзиционим добитницима. Захтевамо да се објави ко су најбогатији појединци у Црној Гори", поручили су.
Први Мај у Македонији је у знаку посете америчког званичника Брајана Хојта Јиа, који у Скопљу разговара са председником државе Ђорђем Ивановим и лидерима две најутицајније партије Николом Груевским и Зораном Зајевом.
Вишегодишња политичка криза у Македонији, посебно је ескалирала након децембарских ванредних парламентарних избора, па тако та држава ни након четири и по месеца нема владу, има председника парламента, чији избор оспорава председник и најутицајнија владајућа партија ВМРО-ДПМНЕ, а 15. маја истиче рок за промену градоначелника И председника општина, а локални избори нису ни расписани.
Македонски медији констатују да су права радника у тој држави урнисана.
Дојче веле на македонском језику констатује да је статистака поражавајућа, те да се права радна свакодневно крше.
Све је већи број предузећа која не исплаћују зараде на време, све је више тужби против послодаваца због кршења права радника, И све је већи страх од одмазде код запослених.
Радничка права се крше у свим области, али су у приватном сектору ипак она најчешћа. Синдикати постоје, али су углавном неактивни, подељени или под политичким утицајем.