Још девет милиона долара подршке САД Србији на путу ка ЕУ
БЕОГРАД: Србија ће добити још 9,1 милиона долара додатне развојне помоћи Сједињених Америчких Држава (САД) на основу амандмана на Споразум за боље функционисање државне управе и Споразум за конкурентнију тржишну економију.
Амандмане на два споразума потписали су данас у Влади Србије министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, амбасадор САД у Србији Кајл Скот и директорка Америчке агенције за међународни равзој (УСАИД) Аза Ел-Абд.
Министарка Јоксимовић истакла је том приликом да је данас важан дан за наставак развојне срадње Србије и САД, јер су потписани амандмани усмерени на боље функционисање управе и стварање бољих тржишних услова.
"Добили смо 9,1 милиона долара бесповратне помоћи од УСАИД-а и то је заиста важан тренутак да кажемо грађина да су САД, поред политичких и еконосмким односа које имамо са том земљим, један од највећих билатералних донатора у процесу подршке реформама", рекла је Јоксмовић.
Она је додала да су политички односи променљиви, с обзиром на међународне околности, али би финансијску подршку САД требало увек да имамо у виду.
"Нису све државе помагале Србију у развојном процесу, а од 2001. године САД су са око 750 милиона долара бесповратне помоћи, како би подржали процеш трансформације наше земље у изградњи европских стандарада", додала је министарка.
Јоксимовић је назначила да је помоћ до сада одлазила на врло конкретне и опипљиве пројекте, који су се односили на јачање локалних самоуправа и стварање услова за локални економски развој.Према њеним речима, посебно је успешан био пројекат пружања подршке развоју малих и средњих предузећа у југозападној и јузној Србији, где су неке од најнеразвијенијих општина.
"То су и грађани могли да виде и искористе за развој, за јачање институционалих капацитета и развој малих и средњих предузећа која би требло да буду кичма здраве економије", подвукла је Јоксимовић.
Такође, посебно је истакла да су сва средства до сада коришћена на транспарентан, јасан и ефикасан начин.Јоксимовић је нагласила и да европске интеграције јесу најбољи механизам и инструмент нашег развоја."Развој и стабилност, мир и напредак су мотиви стратешке одлуке Србије да настави пут европских интеграција, које су важан део stabilnnosti на унутрашњем плану, али и у међународним односима", навела је она.
"Нама у пороцесу европских интеграција циљ треба да буде да покушамо да смањимо разлике између различитих делова Србије, и да сваки део земље осети корист. Да ли ће то бити јачање капацитета самоуправе, различите обуке, то су ствари о којима треба да причамо", рекла је Јоксимовић.
Амерички амбасадор у Србији Кајл Скот казао је да ће САД са још девет милиона долара помоћи да би Србија и њена привреда била конкурентнија, како би јачала владавина права, државна управа била ефикаснија и како би се унапредила борба против корупције.
Он је навео неколико примера у којима је САД помогла Србији, међу којима и помоћ која је омогућила лакше добијање грађевинских дозвола, што је, како је рекао, довело до веће актиности у грађевинатсру и отварање више радних места у тој области.Навео је и помоћ у области лакшег усаглашавања са захтевима инспекција, што је довело да су многи који су пословали у сивој зони, прешли у легалне токове и плаћају порез.
"Због тога је Србија једна од десет земаља које су највише напредовале на Дуинг бизнис листи Светске банке", подвукао је Скот.Такође, захваљујући подршци УСАИД-а обновиљени су прекршајни судови у Србији, па је у некима од њих смањен број старих нерешених предмета за 80 одсто.
"Уведена је Е-управа у 83 општине у Србији, помогли смо да се изради нацрт и спроведе први Закон о заштити узбуњивача, као и у еконосмком сектору, поготово малим предузетницима и привредницима", рекао је Скот.
ФОТО ТАНЈУГ/ ТАЊА ВАЛИЦ