Ђорђевић: Србија остаје војно неутрална
МОСКВА: Србија ће задржати војну неутралност упркос одлуци суседне Црне Горе да се придружи НАТО-у и неће тражити чланство ни у једном војном савезу, изјавио је данас министар одрбане Зоран Ђорђевић.
"Што се тиче односа са Црном Гором, ми имамо добре односе са овом земљом, поштујемо њен избор. Они (желе чланство у НАТО) у интересу својих грађана. Србија има независну политику и остаје војно неутрална држава. Она не жели да се прикључује војним савезима, остајући гарант безбедности", рекао је Ђорђевић у интервјуу Спутњику.
Ђорђевић, који се налази у Москви, каже да Русија још није испоручила борбене авионе МиГ 29 али да ће се та испорука сигурно догодити, као и да о томе није разговарао на састанку са руским министром одбране Сергејом Шојгуом јуче.
"Јавност ће бити обавештена о томе. Испорука се још није догодила, али ће се сигурно десити", рекао је он после састанка са Шојгуом.Министар је као нетачне одбацио наводе да НАТО спречава испоруку шест руских мигова.
"Нема проблема. Јесте ли чули министра Шојгуа или председника Вучића или мене да кажемо нешто о томе? Има медијских навода које не могу да назовем озбиљним. Ми желимо да коментаришемо само озбиљне информације", рекао је Ђорђевић.
Он је такође рекао да са Шојгуом сада није разговарао о куповини руских ракетних система земља-ваздух типа С-300 и С-400, али да је Србија још увек заинтересована да има сва неопходна средства за заштиту свог суверенитета.
"Нисмо разговарали баш о томе... Не бих хтео да откривам техничке детаље. Србији је потребна ваздушна одбрана, имамо неколико опција о томе како желимо да заштитимо свој суверенитет на небу. Наравно, ослањамо се на Русију зато што већ имамо пуно руске технологије. Што се тиче система С-300 и С-400, они су веома скупи, али хоћемо најбоље за заштиту нашег суверенитета", рекао је Ђорђевић.
Он је рекао да је са Шојгуом разговарао и о потенцијалима за повећање броја заједничких српско-руских војних вежби, као и о учешћу Србије у вежбама Организације уговора о колективној безбедности (ОДКБ), у септембру у Казахстану, и обучавању наших људи.
"То повећава оперативну готовост српске војске", рекао је Ђорђевић.Он је додао да је Србија 2016. године одржала осам вежби са НАТО-ом, две са Сједињеним Америчким Државама и две са Русијом.Говорећи о мисији НАТО-а на Косову, Ђорђевић каже да Србија не види алтернативу Кфору, јер је то једини инструмент осигурања безбедности Срба на Косову и Метохији.
"Кфор је једини гарант безбедности за Србе на Косову и Метохији. Сва друга решења су неприхватљива за нас. Ми сарађујемо са Кфором и желимо да се та ситуација задржи", рекао је Ђорђевић.