Додељена признања “зелени” и “црни” лист
СРЕМСКИ КАРЛОВЦИ: Радио Београд 2 и Покрет горана Војводине су у Свечаној сали Карловачке гимназије доделили десет признања „Зелени лист”, као и три специјална, највећим заштитницима животне средине и једно „признање” „Црни лист” највећем загађивачу.
Признања институцијама и појединцима за еколошке активности у претходној години додељена су 34. пут, а реч је о најстаријој националној еколошкој акцији „Тражимо загађивача године и заштитника животне средине”, у организацији Еколошког магазина „Чекајући ветар”.
“Сремски Карловци су град који представља симбол трајне вредности, не само бриге за животну средину већ и за културу уопште, па тако и за еколошку културу”, истакао је главни и одговорни уредник Другог програма Радио Београда Радоман Кањевац. “Борба за животну средину је посао који дуго траје, где се резултати не виде одмах, помаци су мали, али епохални. Осим безброј ствари које нас раздвајају, постоји једна која нас спаја – брига за ову планету, коју делимо сви колико нас има.”
„Зелени лист” за подизање еколошке свести, акције чишћења и очувања животне средине, биљног и животињског света добили су: Вјекослав Јоксимовић Века из Пријепоља, Дечја телевизијска серија „Уприроди се”, Извиђачки одред „Завичај” из Врања, Канцеларија за енергетски mеnaymеnt Врбас, Њена екселенција амбасадорка Француске Кристина Моро, др Љиљана Ђуровић, Мичел Рохман, др Саша Маринковић, удружења „Геа” из Пирота и „Зоо-планет” из Ниша. Специјално признање „Зелени лист” добили су Породица Бистрих потока и Млади истраживачи Србије за 40 година постојања и Покрајински завод за заштиту природе за пола века делања. „Црни лист” за непрописно одлагање опасног отпада припао је компанији „Еко 21” из Добрице.
“На подручју Војводине 1979. године имали смо око 5,8 одсто пошумљености, а ни данас нисмо много одмакли”, осврнуо се председник Покрета горана Војводине Алекса Јефтић. “Радили смо, али не довољно. Позвао бих вас да у наредном периоду ангажованије учествујемо и више делујемо на доносиоце одлука да у наредном периоду Војводина и Србија буду још богатије сировинама.
Акцију је подржала и шведска међународна агенција за развој и сарадњу (СИДА) кроз програм „CSOnnect”, који реализује Регионални центар за животну средину (РЕЦ).”
Б. Павковић