Лажне двехиљадарке најчешће у оптицају
НОВИ САД: Припадници Министарства унутрашњих послова у Панчеву запленили су 62 фалсификоване новчанице у апоенима од 2.000 динара и саслушали четири особе осумњичене да су учиниле кривично дело фалсификовања новца.
Сумња се да су tridеsеttrogodišnjak, двадесетогодишњак и двојица малолетника, сви из Панчева, ставили у промет више фалсификованих новчаница на подручју јужног Баната. Претресом њихових станова и других просторија, пронађене су новчанице за које је вештачењем потврђено да су фалсификоване, наводи се у саопштењу ПУ Панчево.
Против осумњичених ће бити поднета кривична пријава надлежном тужилаштву у Панчеву.
За само две недеље то је друга заплена фалсификованог новца. Средином прошлог месеца припадници МУП-а су у Београду ухапсили двојицу младића такође због фалсификовања динара. Сумња се да су то кривично дело извршили у току прошле и ове године тако што су у својим становима, уз помоћ рачунарске опреме, израдили фалсификоване новчанице у апоенима од 500 и 2.000 динара. Потом их је један од њих пустио у оптицај тако што је њима плаћао купљену робу и пружене услуге, наводи се у саопштењу МУП-а.
Полиција је, приликом претреса станова ухапшених, пронашла опрему за израду фалсификованих новчаница, око 30 лажних новчаница у апоенима од 500 и 2.000 динара, неколико новчаница у различитим фазама израде као и холограмску фолију.
Међу откривеним фалсификованим новчаницама у Србији највећи удео имају фалсификати динара – 70 одсто. Од иностраних валута најбројнији су фалсификати евра – 21,5 одсто Фалсификати америчког долара чине око осам процената, док је учешће других страних валута занемарљиво.
У односу на фалсификате домаће валуте, у заплени фалсификата иностраних присутна је обрнута тенденција – повећана је количина њихове укупне заплене, као и количина заплењених евра и америчких долара. Преовлађују фалсификати евра у апоенима од 200, 100 и 50, а у 2014. години и у апоену од 20 евра, констатује се у студији МУП-а Србије „Процене претњи од тешког и организованог крминала”.
Фалсификоване новчанице које су намењене локалном тржишту користе се при куповини робе на пијацама или јавним, културним и забавним манифестацијама с већим бројем учесника. Цена фалсификованих новчаница на илегалном тржишту креће се у распону од 20 до 30 одсто од њихове номиналне вредности. Осим тога, фалсификоване новчанице се кријумчаре преко Србије и дистрибуирају у земљама у региону.
Текст: Милан Бозокин, Дубравка Николић
Фото: Филип Бакић