Завршне речи за „дуванску аферу”
На суђењу Бојани Бајрушевић, власници фирме „Треф“, коју с још четворо оптужених, међу којима и бившим директором Савезне управе царина (СУЦ) Михаљом Кертесом,
Тужилаштво сумњичи за незаконити промет цигарета у другој половини деведесетих година прошлог века, у понедељак почиње изношење завршних речи, одлучио је Специјални суд у Београду.
Доказани поступак је практично окончан пошто су изведени сви предвиђени докази, осим испитивања сведока Косте Јанковског из Македоније који се није појавио на суђењу два пута заредом, а требало је да сведочи о пословању три оф-шор компаније које се помињу у оптужници.
Оптужницом су обухваћени и власник шпедиције „Шоп” Валентин Петров, као и двојица бивших радника те фирме Миодраг Праиловић и Предраг Јованчић. Тужилаштво терети окривљене за „незаконити промет цигарета од 1996. до 1. марта 2001. године“.
Бојана Бајрушевић, Петров, Праиловић и Јованчић осумњичени су за кривично дело злоупотребе положаја одговорног лица, да су приликом увоза цигарета преко фирме „Треф рентакар” у документацији „лажно приказивали увећану вредност цигарета, да пролазе у транзиту кроз нашу земљу, или увоз намештаја и неке друге робе“.
Михаљу Кертесу, који је с функције директора СУЦ-а смењен 6. октобра 2000. године, на терет је стављено кривично дело злоупотребе службеног положаја, а оптужба му приписује да је, како се наводи, у договору с Бајрушевићевом кад је њено предузеће увозило цигарете, „давао налоге радницима царине на граничним прелазима да се контингенти ’Треф рентакара’ пуштају без провере документације и прегледа робе“, а да је „заузврат добијао од 100 до 1.000 боксова цигарета“. Сви окривљени су одбацили оптужбе, тврдећи да су потпуно „неосноване“ и „исконструисане“.
Бојана Бајрушевић је у одбрани тврдила да је њена фирма у свему пословала у складу са законом, да је у периоду који је обухваћен поступком поседовала и фри-шоп и да је у пословању строго поштовала прописе о привремном увозу цигарета по којима су обављане набавке за продавнице у царинској зони.
Наводе оптужнице су у потпуности одбацили и Петров, Праиловић и Јованчић.
Суд је привремено раздвојио поступак против оптуженог Петрова јер због болести није могао да дође на суђење током два дана, а неизвесно је до када би његово лечење могло потрајати.
Ј. Ј.
Кретес: Једино тачно је моје име и презиме
Михаљ Кертес је у одбрани навео да је у оптужници једино тачно његово име и презиме. Кертес је истицао да се после 5. октобра 2000. године, након рушења режима Слободана Милошевића, нашао под политичким прогоном досовске власти у низу исконструисаних процеса.