Бескућницима у Новом Саду оброк и топло склониште
- Стигла нам је озбиљна зима и ми треба да помогнемо људима који су у незавидним ситуацијама, то нам је тренутно приоритет број један - рекао је члан Градског већа за социјалну заштиту
и бригу о породици и деци Тихомир Николић током рашње посете објеката у којима су смештени бескућници и деца улице. - Има више таквих лица, али није алармантно. Колико год и да има бескућника, ми ћемо их сместити и свако лице које се нашло на овом времену напољу и нема кров над главом, треба да доће у Центар за социјални рад и Дневни боравак. Важно је да се сви ти људи сместе у топле просторије, где могу нешто да поједу, да се пресвуку. Нису идеални услови, али су задовољавајући.
Због хладног таласа који је задесио нашу државу, на улицама се мало ко задржава, и то само по потреби. Међутим, шта је са онима којима је та улица дом и који су осуђени да већи део дана проведу напољу? Како би добили бољи увид у ту ситуацију, помоћница градоначелника Љиљана Коковић и в.д. директора Центра за социјални рад Добрила Чачија, заједно са Николићем, посетили су привремено преноћиште за бескућнике (Змај Огњена Вука 13), Свратиште за децу улице (Булевар ослобођења 39), Прихватилиште за бескућнике у Футогу (Железничка улица 46) и Прихватну станицу и дневни боравак за бескућнике у Новом Саду (Булевар краља Петра Првог 28ц).
Корисници тих објеката су махом задовољни, јер све је боље од боравка на улици, без обзира на то какво је напољу време. Стицајем раличитих животних околности, неки су стални штићеници неких од наведених установа, док су остали привремени. Једни су радно неспособни и трагају за трајнијим решењем, док други имају неке своје потешкоће због којих немају документа, посао, кров над главом.
- Свака њихова прича је индивидуална и сви су из неких посебних разлога ту, да ли је реч о породичном насиљу, алкохолизму или дроги, недостатку посла због економске ситуације, а ми смо овде да чујемо њихове животне приче и да видимо шта можемо да урадимо - рекла је помоћница градоначелника Љиљана Коковић.
Иако је све већи број бескућника, али и малишана који се налазе у Свратишту за децу улице, стање није критично и за све има довољно места, тврде градски функционери.
- Наш кључни проблем је недостатак простора - наглашава социјална радница у Дневном боравку Анђелка Вујанић. - Наш капацитет је 22 корисника, а имамо их 40. Неки пут буду стрпљиви, па неко устане, прошета и пусти другог да једе, а неки пут буду нервозни. Морамо да се сналазимо, јер смо отворени сваког дана од 7 до 19 сати и викендом и празницима од 7 до 18.
Један од начина да се побољша стање је, свакако, повећање капацитета али и, како су корисници сами предложили, организовање разних радионица. Са том идејом се слаже и Вујанић, истичући да морају да активирају своје штићенике како би себе доживели као креативна бића која имају стваралачке способности. Иначе, досадашњим начином рада делују, како каже, пасивизирајуће на своје кориснике. На ту тему Коковић је рекла да треба размишљати у том правцу, те да за почетак могу да им обезбеде материјал за радионице.
У Прихватилишту за бескућнике у Футогу капацитет од 35 људи је попуњен. Уколико буде потребе, руководилац Прихватилишта Анђелка Бараћ каже да имају спремне помоћне лежајеве, као и да су адаптирали купатило и додатне просторије за већи број корисника. Ипак, да би неко остварио право на коришћење тих услуга, мора да има упут од Центра за социјални рад, да их пријаве грађани, доведе полиција или да по ургентном поступку буду смештени. У сваком случају, лична документа у таквим ситуацијама није неопходна. Тако је, према подацима в.д. директорке ЦСР Добриле Чачије, тренутно у Новом Саду 16 регистрованих бескућника, од којих је 15 мушкараца и једна жена.
- Има ситуација у којима људи не желе нашу помоћ, а то је жеља сваког човека да живи слободно и онако како сматра да је за њега најбоље - каже Чачија, наводећи да сви којима је неопходна помоћ ЦСР могу да се пријаве, или буде пријављени, дежурној служби која је на располагању 24 сата у Змај Огњена Вука 13-17.
Л. Радловачки
Топли дочек у Свратишту за децу
Иако су Новосађани солидарни и хумани, те радо донирају оно што је најпотребније одређеним установама, током ових зимских дана и даље су најнеопходнија зимска гардероба и доњи веш, како за старије, тако и најмлађе. Упркос лепотама зиме и Свратиште за децу је препуно малишана који током дана проналазе утичиште у просторијама на Булевару ослобођења 39. А тамо је, некако, и најтоплије. Јер, када вас дечји осмеси и добра енергија дочекају са врата, нема те зиме која може да вас смрзне и остави равнодушним.