Капитални пројекти из реалних извора
КИКИНДА: Финансијски оквир Града Кикинде за 2017. годину износиће 2,37 милијарде динара, одлучили су одборници Скупштине града на шестом заседању у овом сазиву.
У градској каси од пореза на зараде очекује се више од 600 милиона динара, од пореза на имовину 280, док се од рудне ренте планира приход од 220 милиона динара.
Председница Савета за буџет и финансије Милица Трипиновић Попов оценила је да буџет има социјалну али и развојну функцију, указавши да се то може видети из предложених капиталних пројеката, који су базирани на реалним изворима.
Око милијарду и по динара из градске касе предвиђено је да се издвоји за развој културе, предшколско васпитање, путну инфраструктуру, комуналне делатности и локални економски развој. Планирано је издвајање средстава и за основно и средње образовање, као и за социјалну и дечју заштиту. За пољопривреду и заштиту животне средине, као и за развој спорта и омладине, намењено је 370 милиона динара.
- Зараде запослених у предшколским установама у и установама културе планирано су увећане за пет, односно шест одсто. Маса средстава за зараде је планирана у већем износу, што изискује смањење броја запослених код корисника који се финансирају из буџета - напомиње градска секретарка за финансије Снежана Ковачевић.
Одборници опозиције изнели су замерке да се не предвиђају значајне инвестиције, те да је са њиховог становишта буџет нереалан, да су предвиђена мала средства за развој спорта и омладине, као и да се по њиховим речима издваја за сумњива запошљавања и на велике издатке за исплату личних доходака запослених у јавном сектору. Одборник ЛСВ-а Саша Хоманов сматра да су инвестиције на веома ниском нивоу, јер је предвиђено свега неколико пројеката: пијаца, црпна станица, гасовод, капеле и цркве у месним заједницама.
- Критике опозиције могу само да нас учврсте у уверењу да је ово добар буџет. Озбиљну критику на оно што се тиче локалне самоуправе, нисмо чули - одговорио је на замерке шеф одборничке групе СНС-а Миленко Јованов.
М. Митровић