Подршка младим пољопривредницима и сектору сточарства
Министарство пољопривреде и заштите животне средине најавило је данас мере мере подршке за младе пољопривреднике, нарочито
оне који живе у такозваним “девастираним подручјима” где је присутно демографско пражњење.
Министар Бранислав Недимовић је на седници скупштинског Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду, на којој су разматрани предлози закона о изменама и допунама Закона о пољопривреди и руралном развоју, закона о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју и закона о водама које је поднела Влада Србије, рекао да је идеја била да се прошири круг оних који могу бити корисници буџетских средстава, пре свега у сектору сточарства.
“Дошли смо на идеју да уведемо подстицаје којим бисмо могли да подржимо очување броја крава које су база за производњу телади за тов. Србија има добре услове за производњу квалитетног јунећег меса и наша идеја је да финансијски помогнемо оне који се баве овом производњом”, рекао је Недимовић.
Говорећи о предлогу закона о изменама и допунама Закона о пољопривреди и руралном развоју он је рекао да предложена решења иду у правцу да се омогући коришћење ИПАРД средстава и утврде процедуре за њихово одобравање.
Изменама тог закона, како каже, биће омогућена потпуна транспарантност у погледу процедура.
Такође, што се тиче 175 милиона евра која су на располагању Србији, идеја је да током следеће године буде објављен први конкурс, додао је.
“Измене закона представљају корак напред и подразумевају имплементацију европских стандарда у систем”, рекао је министар.Што се тиче Предлога измена Закона о водама Недимовић је рекао да постојећи пропис из 2010. није дао квалитетна решења у начину управљања на овим просторима.
Биће дефинисане процедуре и уведен ред у ову област, нагласио је.Како је рекао, циљ је да се на квалитетан начин управља водним просторима како се не би дошло у ситуацију каква је била 2014, када су земљу задесиле велике поплаве.
Што се тиче накнада за одводњавање, Недимовић је навео да Пореска управа више неће бити орган за то, већ надлежно јавно- водопривредно предузеће.Министар је рекао и да ће премије за млеко остати седам динара за литар, а да остаје да се види да ли ће остати и заштитне мере на увоз млека.
Он је рекао да је на тржишту млека сада ситуација много боља него што је била.Иначе, Влада Србије увела је прошле године прелевмане односно увозне таксе за млеко од десет до 20 динара по литру, као и за кисело-млечне производе од десет до 30 динара да би заштитила домаћу производњу у тренутку када су цене тих производа на европском тржишту биле на историјском минимуму од око 20 евро центи по литру.
(Танјуг)