Почела седница скупштине, кључна тачка буџет за 2017.
Скупштина Србије започела је данас седницу на чијем дневном реду кључна тачка је буџет републике за наредну годину, најављен као развојни и штедљиви,
а којим је предвиђен најнижи дефицит икада.Предлогом буџета предвиђени су укупни приходи у износу од 1.092 милијарде динара и укупни расходи од 1.161 милијарди динара, са дифицитом од 1,7 одсто БДП.Влада је новим буџетом планирала већа средства за инвестиције.За плате запослених у јавном сектору предвиђен је износ од 253,7 милијарди динара, што је за 0,8 одсто више него ове године.
Предлог буџета уочи седнице подржао је скупштински одбор за финансије.Министар финансија Душан Вујовић оценио је да су до сада постигнути и више него очекивани економски резултати и да са буџетом за 2017. годину са оптимизмом можемо да гледамо унапред."Поставља се питање да ли можемо више. Ја сматрам да смо постигли много", рекао је Вујовић у расправи на Одбору која је, за разлику од неких претходних седница и одбора али и пленума, протекла у конструктивној атмосфери и без свађа.Он је рекао да верује да се Србија налази на добром путу да дође до одрживог нивоа јавног дуга.
Вујовић је рекао да би даље стезање било преамбициозни циљ те да би могло да делује рестриктивно на очекивани привредни раст.Председница парламента Маја Гојковић указала је, уочи седнице, на знатну разлику између буџета за 2016. и буџета за 2017. годину, истакавши историјски низак дефицит од 1,7 одсто бруто друштвеног производа.
Читав буџет је, према њеним речима, пројектован на расту од три одсто бруто друштвеног производа, а амбиција владе и свих који је подржавају је да раст бруто друштвеног производа у наредном периоду буде и четири одсто и да будемо лидери у Европи по томе.Гојковић је најавила да ће на расправу доћи и целокупна влада и премијер, ме зна тачно кад, али свакако у току расправе.Буџет је на предлог посланика СНС раније данас "кресан" за 400 милиона, за колико је раније био планиран већи парламентарни буџет у односу на пшретходну годину.
Представници дела опозиционих странака и неки самостални посланици су, непосредно пред почетак седнице, исказали незадовољство због начина на који је заказана та седница, због чега опозицији није дато довољно времена да се припреми за расправу.Посланици ће пре расправе о буџету расправљати о предлогу одлуке о давању сагласности на одлуку о изменама и допунама финансијског плана ПИО фонда за 2016. годину, као и предлогу одлуке о давању сагласности на одлуку о изменама финансијског плана РфЗО за 2016. годину.
Такође, на дневном реду је и предлог одлуке о давању сагласности на одлуку о изменама и допунама финансијског плана фонда за социјално осигурање војних осигураника за 2016. годину, као и давање сагласности на финансијски план НСЗ за 2016. годину.Посланици ће разматрати и Предлог закона о изменама и допунама закона о буџетском систему.Иначе, укупни расходи ће бити већи за 69,1 милијарду динара од прихода, што представља 1,7 одсто бруто домаћег производа (БДП).Буџет за идућу годину планиран је на основу прогнозе да ће реални раст БДП-а и 2017. износити три одсто, а инфлација 2,4 процента.
Влада је новим буџетом планирала већа средства за инвестиције.За плате запослених у јавном сектору предвиђен је износ од 253,7 милијарди динара, што је за 0,8 одсто више него ове године.Планирано је увећање плата запосленима у Министарству унутрашњих послова, БИА, Министарству одбране, установама социјалне и здравствене заштите, Управи за извршење кривичних санкција, установама културе, као и запосленима у правосуђу (осим судија и тужилаца) за 5,0 одсто.
На веће зараде могу да рачунају и запослени у установама основног и средњег образовања и ученичког стандарда за 6,0 процената, запослени у установама високог и вишег образовања и студентског стандарда за 3,0 посто, а превдијено је повећање плата у научно-истраживачкој делатности - истраживачима и помоћном особљу за 5,0 процената (осим истраживачима који имају радни однос заснован на факултету).
Од 1. јануара и пензионери ће добити увећане пензије за 1,5 процената.
(Танјуг)