Стефановић: Насилници неће бити помиловани
Министар полиције Небојша Стефановић је поручио је данас да ће држава инсистирати на доследној примени Закона о спречавању насиља у породици и додао да
нека нико не помисли да ће бити помилован, а спроводио је насиље над члановима породице.
Стефановић је на конференцији "Искључи насиље" у Палати Србија рекао да је тај закон само почетак, а да ће "крај бити када људи схвате да нема оправдања и да нико неће да вас помилује ако злостављате неког, тучете или малтретиране, или спроводите насиље над члановима породице".
"Нико није имун и не мозе да очекује да се неко други сети и да ће се проблем решити сам од себе", рекао је Стефановић и поручио:
"Спремни смо да се увхатимо у коштац са овим злом".
Он је изнео податке да је у последњих шест година полиција поднела више од 28.000 кривичних пруијава због насиља у породици и да је евидентирано готово 30.000 жртава од којих су већна жена.
Само у последње четири године убијене су 262 особа, од тога 172 жене, навео је министар.
Он је рекао да је држава у претходне две године донекле успела да се одупре насиљу и повећа поверење жртава у институције.
Овај закон ће, како је рекао, омогућити да се изрекне хитна мера удаљења из стана, прекид комуникације са жртвом..., али ће полиција морати опрезно да ради, што не значи да неће бити одлучна и оштра и да неће заштити жртву.
Како је рекао, ово није ствар једне институције већ целог друштва како би се ефикасно заштитила жртва.
Стефановић је прецизирао да је још раније формирано посебно одељење при УКП које се бави овим проблемом, да је више од 2.000 полицајаца прошло обуку и да ће се едукација наставити.
"Хоћемо да огроман број полицијских службеника буде обучен, да доносе правичну одлуку и зашти сваку жртву" рекао је Стефановић.
Он је апеловао на све да се укључе у решавање овог проблема истичући да се без укључивања свих сфера друштва не може очекивати напредак.
"Држава је усвајањем Закона послала јасну поруку да насиље неће толерисати" подвукао је Стефановић који је додао и да сви чланови породице, комшије, пријатељи...морају бити свесни потребе да се укључе у борбу против насиља у породици.
Кубуровић: Имамо модерно законодавство, циљ превенција
Министарка правде Нела Кубуровић изјавила је данас да Србија коначно има модерно законодавство које регулише борбу против насиља над женамаи насиља у породици, чији је циљ заштита жртава и превенција насиља.
Кубуровић је на конференцији "Искључи насиље" подсетила да је јуче усвојен Закон о спречавању насиља у породици, као и измене Кривичног законика, те да је први пут законодавство усаглашено са међународним конвенцијама и међународним стандардима, а да пре свега уводи нови систем заштите и превенције.
Она је рекла да је до сада закон штитио жртве тек када постоји кривично дело, а да сада Министарство унутрашњих послова и јавно тужилаштво имају важну улогу у превентиви.
Омогућено је, истакла је, да се насиље спречи у моменту када постоји опасност и да се благовремено делује кроз изрицање мера удаљавања из стана и забране приласка жртви.
"Ту одлуку доноси полицијски службеник, а ако је опасност велика одлука може да се продужи за 30 дана. Отклањамо вакуум који је до сада постојао до покретања кривичног поступка", истакла је Кубуровић.
Полицијски службеници сада добијају кључну улогу у спровођењу закона, рекла је Кубуровић и додала да је координација и сарадња између свих органа који учествују у спречавању насиља, полиције, тужилаштва и цетара за социјални рад, кључна.
"И до сада је постојала сарадња, али је била стихијска, а сад постоји обавеза сарадње и повећана одговорност сваког учесцника у поступку", рекла је Кубуровић и навела да је циљ спречити насиље.
Кубуровић је истакла и да насиље нису само видљиве модрице, наводећи да закон препознаје и емотивно, сексуално, психичко и економско насиље.
"Зато је министарство правде с почетком расправе у парламенту покренуло и кампању 'Искључи насиље', коју је прво подржао МУП, како бисмо заједно подигли свест свих оних који треба да шаљу јасну поруку да постоји нулта толеранција прена насиљу", рекла је Кубуровић.
Она је додала да ће у наредном периоду Министарство правде са Министарством рада донети подзаконске акте који ће омогућити ефикасан почетак примене закона.
(Танјуг)