Кубуровић: Ефикасност судова побољшана, промовисати медијацију
Србија не спада у државе са најкритичнијом статистиком у области ефикасности правосуђа, речено је данас на представљању извештаја Комисије
за ефикасност правосуђа (СЕПЕЖ) Савета Европе.
У извештају за 2016. годину, који је базиран на подацима из 2014. године наведено је да је у Србији у 2014. години било потребно 359 дана за решавање првостепених парничних предмета, док је у Италији било потребно 532 дана, а у Хрватској 380 дана.
У Македонији је било потребно 132 дана за решавнаје предмета, у Црној Гори 298, а у Босни и Херцеговини чак 603 дана.
Како је речено, многе земље ЕУ се суочавају на много тежим тежи начин са проблемима које има и Србија кад је рч о дужини трајања поступка у парничним предметима.
На скупу у Аероклубу, истакнуто је и да је један од закљуцака из извештаја, да је потребно промовисати и подстицати коришћење алтернативних нацина решавања спорова, у грађанским и кривичним предметима.
Министарка правде Нела Кубуровић истакла је да постоје многе области у којима смо се побољшали у односу на претходни евалуциони период, из 2012. године, а пре свега управо кад је реч о дужини трајања судског поступка у парничном предметима.
"Оно што је важно, повећан је проценат савладавања прилива предмета", рекла је Кубуровић.
Она је додала да постоје подаци којима још увек задовољни, те да нам је скренута пажња да је важно промовисати алтернативне видове решавања спорова, медијацију, како би се смањио прилив предмета у судовима.
"Наставићемо да извештавамо СЕ о ономе што смо учинили, у складу са препорукама, како бисмо имали још већу ефикасност судова и тужилаштава", рекла је Кубуровић.
Шеф канцеларије Савета Европе Тим Картрајт истакао је да та институција наставити да подржава Србију у реформама у побољшању ефикасности правосуђа, као и да ће пружити пружимо стручну и институционалну подашку око свих питања.
(Танјуг)