У Србиjи исплативиjа штедња у домаћоj валути него у региону
Народна банка Србије је саопштила данас да физичка лица не могу отварати девизне рачуне у иностранству по основу штедње, с обзиром да то није дозвољено законом
о девизном пословању, као ни подзаконским прописима.Могућност "пресељења" штедње није законски утемељена, а препоруке у том правцу представљале би позивање на кршење закона, навела је НБС у реаговању на поједине медијске написе којима се сугерише да би штедња становништва због виших камата и бољег пореског третмана могла да се "пресели" из Србије у друге земље, попут БиХ или Црне Горе.
Када је реч о пореском третману и атрактивности камата, из НБС указују да треба имати у виду и каматне стопе на штедњу у домаћој валути.
"Каматне стопе на динарску штедњу тренутно износе око 3,0 до 4,5 одсто на штедњу орочену до годину дана, што је релативно атрактивније у односу на штедњу у земљама у окружењу", наводи се у саопштењу.Из централне банке предочавају да се приход на камату од динарске штедње се не опорезује.
"Најзад, и када се пореде каматне стопе на девизну штедњу, потребно је имати у виду и чињеницу да је у међународном окружењу дошло до значајнијег пада каматних стопа, те да висину каматних стопа банака увећавају и одређене ризико премије (рејтинг банке и земље у којој послује)".
НБС је и овом приликом подсетила да је банкарски сектор у Србији стабилан и добро капитализован, да Србија има виши рејтинг од Црне Горе и БиХ, те да се у континуитету бележи повећање макроекономских изгледа земље, о чему сведоче и последње оцене MMф-а у спровођењу аранжмана из предострожности.
(Танјуг)