Војвођански металци обрну 500 милиона евра
У Србији постоји око 40 кластера – пословних удружења грађана. Њихов основни циљ је гранско и регионално удруживање малих и средњих предузећа, ради лакшег и успешнијег
наступа на страним тржиштима.
Кластери раде на бољем коришћењу европских фондова, које је у Србији испод 15 одсто, кажу у Асоцијацији српских кластера АСКА. Кластерско удруживање компанија подстиче и Привредна комора јер страни партнери уважавају тржишта на којима могу да сарађују с више фирми.
„Војводина метал кластер” има 136 чланица са 7.500 запослених и укупним прометом од 500 милиона евра, од којих 120 милиона евра чини извоз. У последњих пет година организовали су 200 обука и семинара, на којима је професионалне сертификате добило више од 4.000 људи.
– Ми смо у више од 20 наших компанија увели пословно-информационе системе, у више од 80 наших предузећа субвенционисали увођење ИСО стандарда као једног од облика конкурентности у домаћој привреди – каже Зоран Пекез из „Војводина метал кластера”.
Асоцијација српских кластера, основана прошле године, окупља девет кластера који су већ су постигли одређене успехе.
– Од едукације, да би смо повећали број људи који имају компетенције и знања да се баве европским пројектима, до механизама којима ће држава помоћи ентитетима, предузећима, малим и средњим предузећима, непрофитним организацијама, да тај новац узму – објашњава Милан Шолаја из „Војвођанског ИЦТ кластера”.
Привредна комора Србије помаже и подстиче кластеризацију јер тако привредници унутар гране или региона добију бољу цену за набавку сировина за производњу, и друге погодности.
– Ми управо промовишемо модел кластеризације у Србији јер је нама лакше да помогнемо интернационализацију српских компанија онда када оне могу да постигну и да заједнички произведу већу количину производа – рекао је Александар Кемериш из Привредне коморе Србије. – То је посебно важно за нека тржишта која могу да апсорбују већу количину робе.
Е. Дн.
Покретачи развоја
Кластери омогућавају и успешан наступ на појединим великим светским тржиштима.
Извоз у Русију без царине и повољне царинске стопе за извоз у Турску погодују да наши кластери постану оно што су у Европској унији – покретачи привредног развоја и ствараоци нове вредности.