Непажње и намерне грешке у јавним набавкама
БЕЧЕЈ: У намери да се прикупе сазнања о што више реалних пријава корупције и да се решавају стварни проблеми, Транспарентност Србија оформила је пре две године
Антикорупцијска правна саветовалишта у Бечеју и Нишу (АЛАЦ), како би се помогло грађанима да реше своје проблеме.- Помажемо људима да, уз неку врсту асистенције и помоћи, сами воде своје случајеве. Пре две године смо покренули процедуру да систем пружања помоћи изместимо из Београда на локалне средине, са циљем да допринесемо да се исти проблеми не понављају – рекао је на конференцији за новинаре у Градској кући Бечеј координатор АЛАЦ из Транспарентности Србије Раде Ђурић.
Овом приликом сумиран је рад овдашњег Антикорупцијског саветовалишта, које има подршку Бечејског удружења младих – БУМ.- Током двогодишњег рада бесплатног Саветовалишта, стекли смо праву слику о корупцији на локалном нивоу у Војводини. Према очекивању, највише проблема стварају јавне набавке, а најчешћи случајеви су да наручиоци у својој документацији постављали дискриминаторске услове - рекла је правна саветница АЛАЦ у Бечеју адвокат Кристина Главорданов. - Добра ствар у свему је што су се понуђачи јављали на време, у првој фази јавне набавке, па смо неке случајеве успели да спречимо. Уочили смо и примере у којима наручиоци објављују податке о понуђачима.
Некад наручиоци свесно крше прописе, а некад непажњом, што не ублажава проблем, јер се он једнако сваљује на буyетске кориснике, кажу активисти борбе против корупције. Заједнички став представника АЛАЦ је да нема одговорности за оне који својим (не)свесним потезима стварају проблеме, свеједно, наручиоцима или понуђачима. Одговор на питање зашто је то тако остаје непознат, и све док је тако, корупција цвета. Транспарентност Србија је нестраначка и непрофитна организација већ десет година посвећена борби против корупције.
В. Јанков