Социјално предузетништво за експанзију и раст извоза
СУБОТИЦА: Ово је добар пример приватизације и социјалног укључивања људи, закључио је након обиласка предузећа ДЕС у Суботици, др Ненад Иванишевић,
државни секретар у Министарству за рад, социјална и борачка питања. То министарство сваке године помаже ДЕС са 20 милиона динара, јер се овде ради о рехабилитацији и социјалном укључивању.
- Имали смо многе приватизације у Србији које су у ранијим годинима извршене, а да те фабрике више не постоје, више се ништа не производи, а радници су без посла и претворени су у кориснике социјалне помоћи. Ово је одличан пример социјалног укључивања људи, јер приватизација је успешно изведена, проширен је асортиман производа, углавном се све извози, а више од половине запослених су особе с инвалидитетом - рекао је Иванишевић. -
За нас је ово пример како треба да функционишу будућа социјална предузећа и у договору са министром Александром Вулином, наш план јесте да Закон о социјалном предузетништву у току следеће године буде донет, да би што више угрожених категорија људи, не само особе са инвалидитетом, него и Роми и друге групе могли да се запошљавају у оваквим предузећима.
Суботички ДЕС спада међу највеће произвођаче бакарних казана за печење ракије у Европи. Компанија је успела да традиционални занатски производ прилагоди индустријској производњи. Запошљава 57 радника, од тога 38 особа са инвалидитетом. Поред тога, компанија активно сарађује са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Покрајинским секретаријатом за привреду и туризам, Националном службом за запошљавање, школским установама, као и Удружењем глувих из Суботице.
- Ове године славимо 55 година рада и постојања и предузеће смо за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом. Највећи број запослених је завршио Специјалну школу „Жарко Зрењанин”, а имамо и десетак радника који су се школовали у Центру са домом ученика „Доситеј Обрадовић” - каже Драгана Марић педагошкиња у ДЕС-у. Најбољи радници добили су и симболичне јубиларне награде. Један од награђених је Јожеф Антонић који две деценије ради у предузећу ДЕС. Каже да је задовољан условима рада и да фирма брине о свим радницима.
ДЕС доо, предузеће за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом, је основано 1961. године. Од самог оснивања се бави производњом казана за печење ракије, бакарних котлића, сечки за воће... Од 2007. године послује се у оквиру ЛИОН групе - система који запошљава преко 750 радника и броји 11 чланица ( ДЕС, Еуро Петрол, Еуро Гас, Еуро Петрол Транс, Еуро Гарни Хотел, Еуро Стеел Центар, Технопроцес, Минпроцес, Лука Сента, Трасфер Р, Интеграл Инжењеринг).
Као социјално одговорна компанија, ДЕС омогућује радну и социјалну интеграцију особа са инвалидитетом, њихову економску независност, пружајући им једнаке могућности и прилику за континуирано стицање знања и вештина, за самоактуализацију. Због тога су производи компаније ДЕС носиоци жига ФЕР производ.
У последње две године, продаја казана из компаније ДЕС је у експанзији - производи се продају у земљама региона и шире: Мађарска, Румунија, Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Словенија, Чешка…
С. Иршевић