Ново вечно почивалиште породице Ченази испред банке Интеза
Рестауриран и конзервиран надгробни споменик породице Ченази, последње непокретно културно добро које сведочи о постојању јерменске заједнице у Новом Саду, биће монтиран на
зеленом травнатом острву испред банке Интеза на Булевару Михајла Пупина, сазнаје „Дневник”. На том месту споменик ће бити видљив са свих страна и на јавној површини, што предвиђају прописи, а пре но што буде постављен, тај простор биће партерно уређен и осветљен. На предлог Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада, у његовој близини биће и тројезична инфо-табла на којој ће на српском, енглеском и јерменском језику бити основне информације и споменику и Јерменима у Новом Саду. Завод је на себе преузео обавезу да изради предлог
измештања споменика, на који сагласност треба да да Републички завод, а упућен је и предлог ЗИГ-у да у свој програм рада за идућу годину уврсти партерно уређење и осветљење простора око споменика.
У најкраћем, то је резултат договора представника Градског завода за заштиту споменика културе и ЈП „Урбанизам”, одржаног у другој половини септембра да би се утврдила нова локације за тај споменик, чија рестаурација је почетком тог месеца завршена.
– Одлука да нова локација надгробног споменика породице Ченази буде на зеленој површини испред некадашње зграде Интерсервиса донета је једногласно – каже директор Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада мр Синиша Јокић. – Одлуком о утврђивању споменика културе прописано је као мера заштите да он буде видљив и приступачан, а став Завода био је да треба да буде у близини старог места, јер је то простор некадашњег комплекса Јерменске цркве, који су, осим храма, чинили и Жупна кућа, зграда црквене општине и гробље уз порту цркве.
По Јокићевим речима, приликом одабира места, морало се водити рачуна и о инсталационим водовима, да се не би оштетила комунална инфраструктура па су у том смислу представници „Урбанизма”, позивајући се на синхрони план водова на том простору, предложили пет могућих локација. Све опције су размотрене уважавајући услов да се не угрози инфраструктура, тим пре што је предвиђено да надгробни споменик има и две костурнице испод, у вертикали. Мањи саркофаг садржаће земне остатке чланова породице Ченази, а већи бетонски саркофаг испод њега, кости представника јерменске заједнице у Новом Саду који су ту били сахрањени.
– Надгробни споменик се због препарцелације нашао на новоформираној грађевинској парцели на којој је планиран стамбено-пословни објекат, а пошто су на делу простора била предвиђена заштитна археолошка ископавања и пошто је била потребна и конзерваторска интервенција на споменику јер је био већ у лошем стању, то спомен-обележје је током марта и априла ове године демонтирано и пребачено у
конзерваторску радионицу у Београду – каже Синиша Јокић. – Извођач одабран у поступку јавне набавке поседује веома богату референтну листу изведених конзерваторских радова на споменицима и посао је обавио по пројекту конзерваторско-рестаураторских радова, на који је сагласност дао Завод, и под стручним надзором виших стручних сарадника дипломиране инжењерке аритектуре Татјане Загоричник и дипл. инж. грађевинарства Миодрага Мишљеновића.
З. Милосављевић
Фото: Р. Хаџић