Прва помоћ – знање неопходно свима
Пројекат „Обука васпитачица ПУ ’Радосно детињство’ у пружању прве помоћи”, који организује Црвени крст Новог Сада, почео је прек, под покровитељством
Градске управе за здравство. Кроз обуку од по 12 школских часова проћи ће 70 васпитачица, распоређених у пет група, тако да ће предавања трајати до средине новембра, до када ће сваке среде и четвртка бити по једна екипа. Након тога следи писмени тест и додела сертификата који важе пет година, што је у складу са Законом о безбедности здравља на раду.
– Предавања су веома корисна и мислим да би сваки грађанин требало да прође ту обуку – рекла је васпитачица из вртића „Звончица” Сања Ралбовски, која је у првој групи на обуци. – Све се то брзо заборави јер немамо свакодневно прилику да санирамо повреде. До сад ни ја нисам, а надам се да ни нећу, јер радим с децом. Али, најчешћи проблеми на које наилазимо јесу алергијске реакције на храну, као и то да деца прогутају нешто тврдо.
Осим теоријског дела прве помоћи, васпитачице су имале и практични део, који обухвата реалистичан приказ рана. Међутим, иако су нам свима познате такве сцене, макар из филмова, ипак није исто када се уживо сусретнемо с особом којој је потребна наша помоћ.
– На предавањима учимо основне ствари као што су основни поступак с особама које су без свести, шта да се ради када дете прогута нешто, како се даје вештачко дисање, како се превијају ране и преломи, заустављање крварења и слично – објашњава предавач Прве помоћи Димитрије Коњовић. – С првом помоћи се сви сусрећемо у животу, али је код васпитачица још већа могућност да се тако нешто деси јер раде с децом. Најважније је да у таквим ситуацијама остану хладне главе па је наш циљ да их подстакнемо на то да буду прве које ће искорачити и макар позвати Хитну помоћ.
Ово је трећа година како се пројекат спроводи, а држе је лиценцирани предавачи Црвеног крста и инструктори реалистичног приказа повреда да би полазнице виделе како изгледа било каква повреда или крварење.
– Сертификат који добијају, а који је по правилнику који доноси Министарство здравља, важи и у иностранству, само мора да се преведе – каже стручни сарадник Црвеног крста Новог Сада за прву помоћ Дејан Вучковић. – Иако васпитачице буду законски покривене, питање је колико запамте оно што науче па тако сертификат у иностранству важи две године.
Да би све васпитачице ПУ „Радосно детињство” прошле обуку и добиле сертификат, треба да прођу још три године, што значи да ће доћи до преклапања у предавањима нових васпитачица и оних које су прошле први круг. Да тога не би било, годишње би требало да буде „покривено” 110 васпитачица, а не 70 како је у плану. Међутим, то не зависи од Црвеног крста, већ од координатора који формира групе.
Л. Радловачки
Фото: Ф. Бакић
Д. Вучковић