few clouds
12°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Отворен Центар за енергетску ефикасност

11.10.2016. 16:22 09:06
Пише:

Министар рударства И енергетике Александар Антић отворио је данас, на Машинском факултету Универзитета у Београду, Српски центар за енергетску ефикасност,

поручивши да Србија у њему треба да ствара озбиљне претпоставке за своју енергетску будућност и да научи да је уштеда енергије значајнија од нових енергетских објеката.“Сваки динар, долар, евро или јен који улажемо у енергетску ефикасност се најбрже враћа И представља најбољи извор нове енергије”, подвукао је Антић.

Влада Србије И читаво друштво имају веику обавезу да се генерације које долазе понашају далеко одговорније преме енергији, истакао је Антић и додао да се Србија тренутно налази у врху земаља које користе неефикасно енергију И с тим мора да се стане.Влада, казао је, улаже велике напоре у енергетску ефикасност И остварила је резултате, протеклих година, којима може да се похвали.



Подсетивши да је Србија преузела обавезу да до 2018. смањи укупну потрошњу за 10 одсто, Антић је изразио уверење да ће то, што му је изгледало тешко оствариво пре више година када је преузео мандат, бити реализовано.Такође је изразио уверење да у такве пројекте морају бити укључени универзитети.



“Србија нема ни море, ни велике изворе енергије, али има вредне И паметне људе, а ту памет морамо да ставимо у функцију како би Србија постала далеко развијеније друштво”, казао је он.Наше друштво, додао је, и укупан енергетски сектор може да напредује само ако направимо синергију између владе, енергетског сектора И универзитета.



Енергетски менаџери, који ће бити обучавани у новом центру, је нешто што ће морати да уведе индустрија која троши 2.500 тона екивалената нафте, као И локалне самоуправе које имају више од 20.000 становника, И шопинг центри или други велики потрошачи који троше преко 1.000 тона екивалента нафте.



„Енергетска ефикасност је место где Србија може највише да заради“, закључио је он.Декан Машинског факултета проф. др Радивоје Митровић захвалио је Влади Србије што је препознала светски тренд да је битно газдовање енергетским резервама, које нису неограничене.Посебно се захвалио И Јапану на пруженој помоћи у отварању Центра који је важан допринос повећању енергетске ефикасности у Србији.



Центар је део Пројекта „Помоћ за унапређивање система енергетског менаџмента у свим секторима потрошње енергије у Републици Србији”, а који од краја 2013. године заједно реализују Министарство рударства и енергетике и Јапанска агенција за међународну сарадњу (Јапан Интернатионал Цооператион Aгенцy – ЈИЦА).



Основни циљ овог пројекта је да се у складу са Законом о ефикасном коришћењу енергије успостави Систем енергетског менаџмента (СЕМ), као систем организованог управљања енергијом на нивоу целе државе, у коме велики потрошачи у приватном и јавном сектору планирају и остварују уштеде енергије.



Главни носиоци активности у раду СЕМ ће бити енергетски менаџери, лица која у својим организацијама прате начине коришћења енергије, предлажу и спроводе мере њене ефикасније употребе.Како је квалитет и ниво њиховог теоријског, а посебно практичног знања од кључне важности за успешно функционисање целог СЕМ-а, у оквиру активности на Пројекту је предвиђено и да се успостави и организација њихове обуке - Српски центар за енергетску ефикасност, а у склопу њега и Лабораторија за практичну обуку енергетских менаџера.



У октобру 2015. године, Решењем Министра рударства и енергетике, за обављање послова обуке енергетских менаџера овлашћен је Универзитет у Београду - Машински факултет, а Јапанска Влада, преко ЈИЦА, донацијом вредном око 700.000 долара током прошле И ове године извршила је набавку и инсталирање свих потребних инсталација и мерник инструмента у Лабораторији за њихову практичну обуку.



Од јуна у Српском центру за енергетску ефикасност почеле су да се спроводе обуке за енергетске манаџере за област општинске енергетике, а од новембра започеће се и са обукама за енергетске манаџере за област индустријске енергетике, за шта је неопходно користити донирану лабораторијску опрему.



Планирани циљ уштеда енергије сваког обвезника СЕМ износи најмање 1 одсто годишње.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар