Скупштина Косова усвојила нацрт закона о Трепци
Скупштина Косова усвојила је вечерас, у првом читању, са 82 гласова за и 12 уздржаних, Нацрт закона о Трепчи.
Нови закон, поред 80 одсто власништва владе у Приштини над Трепчом, и формирања нових радних јединица, од којих би она на Северу била "Рудник са флотацијом Лепосавић-Копаоник", предвиђа и улазак владе у могућа партнерства са приватним сектором.
Закону су се противили посланици Српске листе, али и Самоопредељења, који су изнели највише критика на рачун закона, наводећи да неће гласати за усвајање, јер, како истичу, он заправо утире пут за продају овог комбината, јавио је портал Кос сев.
Нацрт закона о Трепчи, одлуком већине гласова посланика, био је и једина тачка дневног реда заседања.
О закону је пред посланицима говорио косовски премијер Иса Мустафа, који је истакао да је Трепча "власништво Косова".
Он је изнео детаље о томе како би Трепча требало да буде организована, потврдивши раније наводе српских представника да ће Трепча Север бити - угашена.
Пословне јединице Трепче, према овом закону, биле би Трепча флотација - Стари Трг, Рударство са флотацијом Кишница и Ново Брдо и рудник са флотацијом Копаоник - Лепосавић.
"Закон оставља могућност, након студије изводљивости, за оснивање и отварање других пословних јединица Трепче, као што су металургија олова и цинка, хемијска индустрија, као и друге, за које се процењује да имају економску рентабилност и да отварају могућности за оптимално повлачење приватног капитала, било кроз партнерство, директне инвестиције, заједничка улагања или продају акција", рекао је Мустафа.
Он је додао да ће Трепча у складу са овим законом бити организована као акционарско друштво, у којем ће главни акционар бити влада са 80 одсто акција, док ће 20 одсто акција бити власништво запослених у Трепци.
Усвајању закона су се, са друге стране, противили посланици Српске, наводећи да неће гласати за овај закон.
"Целокупна српска заједница која живи на Косову, као и ми, парламентарни представници Српске листе, дубоко смо уверени да ће предложени Нацрт закона о Трепчи, у чијој изради није учествовао експертски тим српске заједнице, угрозити у великој мери егзистенцијални опстанак радника Трепче и тиме практично угрозити већински српско становништво које живи у општинама где се налазе највећа налазишта руде и минерала, пратећа инфраструктура, бројни објекти од јавног интереса и стамбене јединице које су грађене на земљишту овог огромног економског гиганта", навео је председник листе Српске Славко Симић.
Он је додао и да се само приступом који би укључивао договор са српским представницима и менаџментом Трепче са Севера може пронаћи одриво решење за комбинат и остварити "циљ економски стабилног развоја свих заједница, а самим тим и остварити дуготрајна политичка стабилност".
"Данашњи предложени Нацрт закона о Трепчи за нас, као и за српску заједницу и 3.000 радника Трепче је неприхватљив, и ми као парламентарна група инсистирамо да се питање Трепче реши кроз дијалог, а не усвајањем закона који има једнострану правну основу", навео је он.
Највише критика на рачун закона изнело је опозиционо Самоопредељење, које тврди да се овим законом утире пут за продају Трепче.
"Будућност Трепче је да се прода део по део, као лопов који украде аутомобил и касније га прода у деловима. Да се данас брзо, брзо одобри и да се онда одобри у другом читању, како би је се отарасили. Онај ко је прочитао закон владе, чак и да не жели, схвата да је то истина. Можда се неће продати сутра, али хоће убрзо, јер закон то предвиђа," навео је лидер Самоопредељења Висар Имери.
Срби са протеста у Звечану траже повлачење Закона о Трепчи
Са протеста који је данас одржан у Рудару код Звечана затражено је да буде повучен Закон о Трепчи и упозорено је да отимањесрпске имовине на Косову и Метохији може угрозити етничку структуру у српским срединама у покрајини.
Помоћник директора Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић изјавио је скупу да је Влада Републике Србије апсолутно против овог закона којим се предвиђа озакоњење отимања српске имовине.
“Овим накарадним законом се предвида да наша српска компанија “Трепча” постане предузеће приштинске владе и да се узурпира цела имовина Трепче. Овде се не ради само о Трепчи, овде је реч о целокупној српској имовини чија је вредност преко 200 милијарди евра а коју Приштина хоће да отме,”- рекао је он.
Помоћник директора Канцеларије за КиМ је нагласио да је највећи, крајњи циљ Приштине да се отимањем српске имовине трајно угрози етничка структура у српским срединама и да се на то не може пристати.
“А по најмање прихватамо такву једнострану одлуку Приштине. Зато апелујемо на Приштину, апелујемо на здрав разум и свих оних оји могу да утичу на Приштину, да се данас из скупштинске процедуре повуче овај предлог закона,”- рекао је Петковић.
Петковић је у име Владе Републике Србије упутио поруку мира и позив да се заједно гради будућност.
“Али ако Приштина неће нашу испружену руку, нека добро зна, као што овде иза мене, на највишој тачки се налази српска застава која се вијори на звечанској тврдави тако ће се вијорити док је Србије и српског народа на Трепчином димњаку,”- рекао је Петковић.
Један од двојице српских министара у косовској Влади Љубомир Марић изјавио је да Закон о Трепчи води ка потпуном гашењу Трепче на северу Косова.
“Били смо отворени и јасни хтели смо договор али непиверење се не гради на овај начин – овако се понижава, не ми као представници српског народа, него цео народ,”- рекао је Марић.
“Позивамо их још једном, позивамо скупштину и предлагаче, да се Закон о Трепчи повуче, да се о овом питању разговара а не да улазимо у нове сукобе. Сви треба да размишљамо о будућности, студенти који су се окупили на протесту, чекају радна места, очекују економски просперитет,”- рекао је он.
Политичким одлукама се не гради економски просперитет, истакао је Марић и још једном позвао на разговор и договор а не на прегласавање.
Градоначелник Грачанице Владета Костић обраћајући се окупљенима истакао је да Трепча не значи само 3.000 радних места и извор за живот 3.000 породица, већ да је Трепча много више за све Србе на КиМ.
“Трепча не сме да постане матрица - да останемо без ичега. Трепча је нешто око чега сви треба да се сложимо. Трепча треба да буде тема о отварању нових радних места а не тема за трвење са било ким,”- рекао је Костић.
Срби са севера Косова блокирали су данас на два сата магистрални пут Приштина - Рашка у Рудару, код Звечана, у знак протерста због Закона о Трепчи.
Велики број Срба из све четири општине са севера Косова опкупио се на путу код Крста у Рудару како би изразили противљење спорном закону о Трепчи.
У Рудару је био присутан велики број грађана који су стојали на киши, а који су стигли из Митровице, Звечана, Зубиног Потока и Лепосавића, јавио је извештач Танјуга.
На лицу места су били и припадници косовске полиције који су покушавали да колико-толико регулишу саобраћај.
Срби су на данашни протест дошли организовано из ове четире општине па се поред аутомобила могу видети и аутобуси.
Окупљени су носили државне и заставе Трепче.
На протесту су и радници Трепче који три дана уназад организују ова окупљања, а са грађанима су и политички представници Срба са КиМ.
На скупу је говорио и директор Трепче, представници радника и појединих локалних самоуправа са севера Косова.
(Танјуг)