Болести крвних судова муче Војвођане
Кардиоваскуларне смрти водећи су узрок смрти и код нас и у свету, а свуда се бележи и тренд пораста ових обољења. Уколико се нешто не предузме, предвиђа се
да ће до 2025. од ових болести умирати чак 75 одсто људи. Светски дан срца обележава се данас, а 29. септембар је прилика да се што више људи укључи у акције превенције кардиоваскуларних болести.
- У 2014. болести срца и крвних судова представљале су водећи узрок умирања у АП Војводини с учешћем од 53,1 одсто у свим узроцима смрти. Најчешћи узроци смрти из ове групе биле су болести крвних судова мозга и исхемијске болести срца - наводи Институт за јавно здравље Војводине.
Светски дан срца ове године обележава се под слоганом „Оснажите свој живот“ истичући значај здравог окружења за наше срце и потребу прављења здравих избора за здравље срца тамо где људи живе и раде. У Институту за јавно здравље Војводине кажу да нас овај дан подсећа на важност смањења фактора ризика кардиоваскуларних болести, као и на потребу промоције планете здравог срца.
У Служби опште медицине на територији Војводине водећа група болести у регистрованом обољевању јесу болести система крвотока, док је водећа дијагноза у укупном обољевању становништва повишен крвни притисак, и има је 10 посто оболелих.Дечји кардиолог новосадског Дома здравља проф. др Душица Ракић каже како људи нису свесни кардиоваскуларних болести и не раде на њиховој превенцији, па није ретко ни да деца већ у основној школи имају висок притисак и повишен холестерол.
- Сада имамо четири пута више гојазне деце него пре 20 година. Штетне навике се стичу у детињству и носе из породице и зато тада треба да се ради на томе да се не стекну лоше и ризичне навике - каже проф. Ракић и напомиње да се деца лоше хране, пију много газираних и слатких сокова и не крећу се.
Пушење је један од основних фактора ризика и зато код деце треба развити свест о његовој штетности. Др Ракић скреће пажњу родитељима на брзу храну за којом деца посежу, која је пуна адитива и соли, чиме се ствара висок крвни притисак.
Како наводи др Ракић, кардиоваскуларне болести узрок су око 55 одсто смрти код нас, уз стални тренд повећања броја оболелих. Особе које имају један фактор ризика, у односу на оне који немају ниједан фактор ризика, имају три пута већу шансу да добију шлог или болест срца. Код људи са два фактора ризика, то је шест пута више, а они са три фактора ризика имају чак 15 пута већу шансу за добијање ових болести.
Љ. Петровић
Енергетска пића кваре срчани ритам
- Имали смо случај детета од четири године које је имало горњи притисак 180, а није реткост да основци имају висок притисак. У средњошколском узрасту деца често посежу за енергетским пићима, што такође утиче на повећање крвног притиска, али та пића изазивају и поремећај срчаног ритма - упозорава др Ракић.