Дарко Шарић: Нека докажу да сам крив
У Специјалном суду у Београду јуче је почело поновљено суђење Дарку Шарићу и осталим оптуженима за шверц 5,7 тона кокаина из Латинске Америке у Западну Европу.
У кратком изјашњењу о кривици Шарић је рекао да му оптужница делује као „лепо написана причица”, али да не разуме за шта га тужилац конкретно терети.
– Већ седам година свашта говоре о мени, зато сада више нећу да причам да нисам крив, него кажем „нека ми докажу” – рекао је првооптужени.
Кривицу су негирали остали оптужени, као и Дарко Тошић, који је недавно изручен из Холандије и први пут се појавио на суђењу, док је након првог суђења био осуђен у одсуству.
На новом суђењу оптужени ће имати прилику да поново износе своју одбрану ако то желе, поново ће се саслушавати сведоци-сарадници и други сведоци, преслушаваће се прислушкивани разговори и изводити други докази.
Осим Шарића, суђење се поновља и Горану Соковићу, Родољубу Радуловићу и Марку Пандрцу који су у бекству, затим Жељку Вујановићу, Ненаду Новаковићу, Бошку Недићу, Николи Димитријевићу, Живку Сибинском, Бобану Стојилковићу, Марку Дабовићу и Бориславу Туњићу.
Поново ће се судити и одбеглим Небојши Сретеновићу, Марку Рачићу и Владимиру Рачићу, Петру Обрадовићу и Миловану Миловцу, као и сведоцима-сарадницима Драшку Вуковићу, Радану Адамовићу и Небојши Јоксовићу.
Првостепеном пресудом, која је укинута, Шарић је био осуђен на 20 година затвора, а остали на вишегодишње затворске казне.
Бојан Станојковић, Дарко Газдић и Александра Машић су правоснажно ослобођени оптужби у том процесу јер је Апелациони суд у односу на њих потврдио првостепену пресуду, док је деветоро оптужених за припадништво Шарићевој групи раније осуђено на основу споразума о признању кривице и трајно им је одузета спорна имовина. Шарић се предао српским властима 18. марта 2014. године, од када је у притвору. Пре тога је од почетка поступка у октобру 2009. године, био у бекству. Процес се води по шест спојених оптужница због шверца више од укупно 5,7 тона кокаина из Уругваја, Бразила и Аргентине у Западну Европу током 2008. и 2009. године.
По оптужници, чланови Шарићеве организоване криминалне групе међусобно су комуницирали СМС порукама и преко шифрованих телефонских бројева, и организовали пребавање кокаина из држава Латинске Америке
у луке Западне Европе. Када су им полиција и домаће и стране тајне службе ушле у траг, хапшење првих припадника те групе догодило се у Уругвају 15. октобра 2009. године и истовремено у Србији у акцији „Балкански ратник”.
Апелациони суд је раније саопштио да су кључни разлози за укидање првостепене пресуде Дарку Шарићу и осталима то што нису дати јасни разлози поводом правног питања везано за могућност примене института продуженог кривичног дела код неовлашћене производње и стављања у промет опојних дрога.
Осим тога, разлог је и недовољна образложеност конкретизације радњи окривљених понаособ, као и коришћење пресуде на основу споразума о признању кривичног дела.
(Танјуг)
Спор тужиоца и одбране
На почетку поновљеног суђења Тужилаштво је јуче саопштило да остаје при свим раније изведеним доказима, укључући и прислушкиване телефонске разговоре, док је одбрана оптужених тражила њихово потпуно изузимање.
У уводној речи пред Специјалним судом у Београду, Тужилаштво је тврдило да су пресретнути телефонски разговори прибављени законито, као и да су искази тројице сведока-сарадника валидни.
Одбрана је пак од судског већа затражила да се пруслушкивани разговори изузму из предмета и не користе као доказ, тврдећи да није прецизно утврђено коме припадају гласови чују на тим снимцима. Браниоци оптужених су тражили и да се определи период у којем су телефонски разговори пресретани и прислушкивани, тврдећи да је оптужница непрецизна. Такође су оспоравали исказе сведока-сарадника, за које тврде да су лажни.