scattered clouds
17°C
20.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Сва деца од вртића једнака

09.09.2016. 18:05 15:28
Пише:

оценило најбољом оценом, ромска национална мањина је интегрисана у све сфере живота пођеданако, те тако већ годинама имају удела и у политичком животу Општине.



-Локална самоуправа на све начине помаже ромску националну мањину- каже председник Скупштине Беочин Зоран Стокућа. Роми који чине четвртину становништва овог места не живе у одвојеном насељу, већ је становништво потпуно помешано, а нису реткост ни мешовити бракови.

Заменик председника Општине Миланко Бјелобрк каже да је одрастао међу Ромима у делу места под називом Шљивик и да се његова деца највише друже са ромском децом.



-То креће од родитеља и тако учимо и нашу децу, те нема никавих проблема и знамо какви људи овде живе- каже Бјелобрк.

Координатор за ромска питања Агим Дрмаку напомиње да нема разлике међу становништвом и да је присуствовао многим семинарима о правима Рома.



-Могу слободно да кажем да Роми у Беочину живе најбоље, да се куће у код нас не разликују, да је инфраструктура свуда уведена , и да нам је образовање деце јако важно- каже Дрмаку. Он додаје да локална самоуправа има велике подстицаје за ромску децу те тако стипендије добијају ђаци већ са просеком 4,00 у школи и 7,00 на факултету. Постоји и план образовања Рома, а прва карика у ланцу је предшколска установа “Љуба Станковић” у којој су сва деца једнака, играју се, једу и проводе време у истом боравку.



Директорица ПУ “Љуба Станковић” Љубица Лазаревић каже да сви родитељи при упису деце у вртић  бирају да ли ће дате ићи у целодневни или полудневни боравак.

-Деца нису програмски издвојена и имају заједничке активности. Обележавамо све празнике заједно и води се рачуна и о исхрани, те они родитељи који су се изјаснили да им деца не једу месо, ни не једу- каже Лазаревић.



На улазу у школицу стоји добродошлица на ромском и српском језику. Настава се одвија на српском и нико није дискримисан. Министарство просвете је темељно прегледало рад ове установе и оценило га највишом оценом, а ПУ се труди свакодневно да ту оцену и оправда. Општина има и разне подстицаје за накнаду трошкова боравка у вртићу, те тако примаоци дечијег дохотка имају 20 одсто партиципације, за породицу у којој су оба родитеља незапослена, вртић је бесплатан, као и за прогнана и избегла лица, децу без родитељског старања, деца на смештају у установама социјалне заштите, али и за треће дете.



ПУ има потребу за проширењем вртића, те је тако у плану адаптација простора за предшколски узраст.

Цела предшколска установа на територији Општине Беочин броји 366 деце, од чега деце ромске националне мањине чини 30 одсто. Занимљива је статистика да први разред основне школе тренутно похађа 60 одсто ромске деце и 40 одсто остале, што довољно показује стање на терену. Такође, успешни и образовани људи у овом месту су ромске националности. Један од њих је и дугогодишњи одборник Скупштине општине Беочин Мурина Асан који наглашава да је веома задовољан начином како се поступа са ромском заједницом у Беочину, а посебно како се ради са ромском децом у ПУ.



-Наша деца равноправно учествују у животу и дружењу са осталом децом- каже Асан. Он додаје да је Ромима који живе у тешкој материјалној ситуацији омогућено да њихова деца бесплатно похађају вртић и да је јако добра сарадња између васпитача и родитеља, која омогућава лакши развој ромске деце. Статистика даље каже да од 25-оро деце, 20 упише средњу школу, а 15 је заврши, а 95 одсто ромске деце у Беочину заврши основну школу.



Маша Стакић





Настава у вртићима на српском



Члан Општинског већа за верска и национална питања Соња Кицошевић каже да је Беочин мултниетничка општина, али да се настава у ПУ одвија на српском језику.

-Постоје и посебни програми и часови за децу,који су оформљени на иницијативу родитеља,  а плаћени средствима локалне самоуправе, да деца још боље савладају српски језик- каже Кицошевић. Директорица ПУ Љубица Лазаревић додаје да се само у Лугу од свих МЗ Општине Беочин, настава одвија на словачком језику.

 

Пише:
Пошаљите коментар