У Новом Саду 14 узорака комараца са вирусом Западног Нила
На 12 узорака комараца узетих на подручју Ветерника и на два узорка узета на Петроварадину, у Институту за јавно здравље Војводине детектовано је присуство вируса Западног Нила,
саопштено је данас из предузећа "Циклонизација" д.о.о. из Новог Сада.
У саопштењу се наводи да се мониторинг на вирус спроводи током јула и августа и да на 28 28 узорака комараца које је „Циклонизација“ сакупила током јула на територији града Новог Сада и приградских насеља, у Институту за јавно здравље Војводине није детектовано присуство вируса Западног Нила, а да је поменутих 14 узорака у којима је детектовано присуство вируса узето почетком августа.
"На основу поменутих истраживања, "Циклонизација" је протеклих дана извела низ комбинованих третмана против комараца управо на подручју Петроварадина и Ветерника, као и околних насеља, посебно Авијатичарког насеља и Новог насеља. Праћење ситуације је континуирано, те су на анализу упућени и нови узорци комараца, а резултати се очекују крајем ове недеље", каже се у саопштењу.
Из "Циклонизације" истичу да је овогодишња систематска акција заштите здравља грађана Новог Сада од комараца почела у марту и да ће трајати све док то буду захтевали временски услови, те да се акција спроводи по најсавременијим методама и модерном опремом, по угледу на најразвијеније земље Западне Европе.
"Чињеница је да већ неколико година времски услови значајно одскачу од оних у просечним годинама, а да су ове године сезону борбе са комарцима обележили практично тропски услови, односно услови идеални за хиперпродукцију комараца и веома тешки за њихово сузбијање. Илустрације ради, у овом мементу је изашла седма генерација речних комараца ове године на Дунаву, док у просечној сезони изађу свега две генерације", наглашавају из "Циклонизације".
Поред тога, како објашњавају, град Нови Сад граничи са општинама чији су буџети за борбу против комараца веома ограничени, што доводи и до миграција комараца на територију града.
Вирус Западног Нила је на подручју Србије први пут званично регистрован 2012. године, мада се претпоставља да је присутан и дуже. Једини ефикасан начин борбе против ширења на људе су превентивни третмани против комараца и држање њихове бројности испод критичне.
Резервоар вируса су птице, а са птица га на људе преноси комрац "culex пипиенс" - комарац кога код нас зовемо кућни, а чија су станишта канали, баре, мање водене површине, дворишта, запушени олуци, септичке јаме, бачене гуме, бурад за заливање, кишњиларе и подруми у којим се задржава вода.
Допринос у заштити од комараца, како кажу у "Циклонизацији", могу дати и сами грађани тако штоће редовно празнити судове у којима чувају воду, одржавати канале и олуке и проверавати заптивање септичких јама.
"За борбу са овим комарцима 'Циклонизација' је, у сарадњи са градском управом, обезбедила БТИ таблете. Реч је о биолошком препарату који уништава ларве комараца, а сви грађани који имају поменута потенцијална изворишта комараца могу да тај препарат у својим месним заједницама", каже се на крају саопштења.
(Танјуг)