Крајем септембра о Оливеру Ивановићу
Косовско апелационо веће одржаће крајем септембра седнице поводом жалби на пресуду Оливеру Ивановићу, сазнаје РТС. Наредне две седнице биће одржане
две недеље касније.Тим бранилаца лидера Грађанске иницијативе „Слобода, демократија, правда” Оливера Ивановића је у априлу предао жалбе на пресуду Ивановићу.
Крајем јануара, Еулексово судско веће, којем је председавала судија из Румуније Роксана Комша, осудило је Оливера Ивановића на казну од девет година затвора због ратних злочина почињених 14. априла 1999. године у Косовској Митровици, када је убијена група Албанаца.
Ивановић је био оптужен за кривична дела ратног злочина почињених над цивилима 1999. и 2000. године. Осуђен је по првој тачки, док је по другој, која га је теретила за злочине 2000. године, ослобођен. Он ће остати у притвору до правоснажности пресуде, а време од готово две године проведено у притвору биће урачунато у затворску казну и дужан је да надокнади трошкове суђења у износу од 750 евра.
Судија Комша навела је у пресуди да су српске снаге тада организовале акцију чишћења Јужне Митровице ради протеривања Албанаца, да су бројне албанске породице силом избачене из својих кућа и станова и да су мушкарци одвојени од жена и деце. Ивановић је, како је наведено у пресуди, био део парамилитараца, носио је плаву униформу и био наоружан. У пресуди је наведено такође да се није могло установити ван сваке сумње да је Ивановић, када је предузимао радње, поступао у својству лидера, вође српских парамилитараца или вође српске полиције.
Ивановић је ухапшен у јануару 2014. године, а суђење пред Основним судом у Косовској Митровици почело је готово годину касније – 18. децембра. Провео је 20 месеци у притвору, пре него што је пребачен у кућни притвор у септембру 2015. године. Укупно 81 сведок саслушан је у судском процесу који је трајао више од годину.
Судско веће ослободило је осталу четворицу оптужених – пензионисаног пуковника МУП-а Драгољуба Делибашића, адвоката Илију Вујачића, правника Небојшу Вујачића и професора Александра Лазовића. Сва петорица су на почетку суђења рекли да нису криви.