Домаћа памет иште помоћ државе
Предузеће „Сигма” из Куле, ослањајући се на властити иновативни
потенцијал, пласирало је још пре неколико година на тржиште уређај „Хлороген”, који је заправо мобилно постројење за потпуно безбедну дезинфекцију воде, који се у овом тренутку примењује у низу водовода широм Србије, укључујући и Нови Сад.
– Наш производ поједностављује технолошки поступак обраде воде уз повећану ефикасност, а додатно је добио на значају у последњих неколико година, са имплементацијом европских прописа када је у питању употреба опасних материја. Јер, „Хлороген” решава проблем дезинфекције воде у потпуно безопасним условима, замењујући гасни хлор, који је изузетно опасна хемијска материја, потпуно безопасним мешовитим дезинфикантом – појашњава за „Дневник” директор „Сигме” Драган Капичић.
Фирма је у међувремену стекла изузетну референцу, не само јер је инсталирано више од 100 уређаја, него је стечено и огромно искуство у примени ове технологије. На тим темељима је развијен и систем за дезинфекцију, јединствен у Европи, који решава проблем тзв. хуминских, односно природних органиских материја у води, чије је присуство евидентно у целом региону....
–Када смо уређај пустили на тржиште, испробали његове квалитете и отклонили негативности, патентирали смо га 2004. године и касније још објавили неколико везаних патената. Јако смо пуно уложили у патентирање, али од тога, нажалост, нисмо имали нарочите вајде. Увидели смо, наиме, да патентирање у Србији нема значаја на међународној сцени, односно да, ако желимо да се заштитимо на тржишту ЕУ, морамо да прођемо веома скуп поступак за добијање европског патента – процена је да би нам за свеколику регистрацију било потребно око милион евра. Другим речима, у овом тренутку нама заштита интелектуалне својине, сублимиране у самом уређају, заправо не доноси никакве конкретне бенефите – наводи Капичић.
С обзиром на то да је у југоисточној Европи једини произвођач уређаја за дезинфекцију воде који отклања могуће озбиљне последице транспорта или манипулације гасним хлором, наш саговорник се нада да ће се изнаћи могућност да „Сигма”, у партнерству са државом, изађе на околна тржишта, односно да имплементира освојену технологију за почетак бар у земљама региона...
– Добар део енергије политичке елите се троши на отварање радних места на темељу увоза техннологије и подршке страним инвеститорима. А у Србији итекако има малих и средњих предузећа са производним програмима који могу бити конкурентни на светском тржишту. Међутим, њима се не поклања довољно пажње, а они опет немају снаге за то да се сами пробијају на глобалном тржишту, ма колико имали добар производ. Дакле, потребни су подршка и подстрек државе да се развија наша производња, да наша памет нађе место на светкој пијаци.
Директор Капичић на крају истиче да, ако већ „Сигма” од самог патентирања уређаја „Хлороген” није имали нарочите користи, барем су кроз праксу млади инжењери овладали технологијом и акумулирали огромно знање, које сада користе како би решавали конкретне проблеме у експлоатацији „ОксиХлорогена” и даље усавршавали технологију.
– На темељу искуства, које стичемо у примени уређаја, сагледавајући и побољшавајући његове перформансе, могли бисмо пријавити још 10-20 патената, али смо одустали од тог улагања јер, понављам, не видимо да у овом тренутку од тога има нарочите вајде. Стечена знања зато користимо да бисмо решавали конкретне проблеме који се јаве у појединим водоводима када је у питању експлоатација наше опреме. И зато се уложени труд и рад на даљем усавршавању „Хлорогена” нама итекако исплати.
Мирослав Стајић